1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Sığınmacı anlaşmasının başarısızlığı AB projemizi tehdit eder'
'Sığınmacı anlaşmasının başarısızlığı AB projemizi tehdit eder'

'Sığınmacı anlaşmasının başarısızlığı AB projemizi tehdit eder'

Avusturya Başbakanı Kern, Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşmasının başarılı bulduğunu beirerek, "Sığınmacı anlaşması başarısız olursa bu bizim AB projemizi de tehdit eder" dedi.

A+A-

Avusturya Başbakanı Christian Kern, Viyana'da gerçekleştirilen ve 11 ülke liderinin katıldığı “Balkan Rotası Boyunca Göç Zirvesi” sonrasında basın toplantısı düzenledi.

Balkan rotasının yasadışı sığınmacılar için kapalı kalması konusunda uzlaşma sağlandığını açıklayan Kern, yasadışı göçmen akını durdurmak ve daha güvenli AB sınırına yönelik önlemlerin artırılacağını söyledi. Kern, "Biz Avrupa'ya kimin geldiğini bilmek istiyoruz" dedi.

AB sınır koruma ajansı Frontex için fon artırılmasına karar verildiğini belirten Kern, Yunanistan ve İtalya'ya iltica prosedürlerinin hızlandırılması için yardım edileceğini aktardı.

Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşmasının başarılı bulduğunu kaydeden Kern, "Eğer Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşması başarısız olursa bu bizim AB projemizi de tehdit eder" ifadesini kullandı.

Mısır, Afganistan, Pakistan, Libya ve Tunus gibi ülkelere benzer anlaşmaların yapılması gerektiğini ifade eden Kern, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı desteklediklerini belirterek, "Biz, sığınmacıların sınırlandırılmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT