1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Sığınmacı çocuklara bayram hediyesi
Sığınmacı çocuklara bayram hediyesi

Sığınmacı çocuklara bayram hediyesi

A+A-

Samsun'da ayakkabı hediye edilen sığınmacı çocuklar, Ramazan Bayramı öncesinde sevindirildi.

Canik Belediyesi öncülüğünde, Uluslararası Vizyon Gençlik Derneği, Kardeşeli Yardımlaşma Derneği ve Uzat Elini Yardım Organizasyonu işbirliğiyle Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen sığınmacı çocuklara ayakkabı dağıtım töreninde konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan çocukları sevindirmenin kendilerini de mutlu ettiğini söyledi.

Bayramların sevinç ve mutluluk kaynağı olduğuna işaret eden Genç, "Bu mutluluğu ve sevinci paylaşmak istedik. Dünyanın neresinde olursa olsun, insanlarımızın bayramı bayram gibi yaşamalarını istiyoruz. Aynı medeniyetin çocukları olarak insanlığın huzur ve mutluluğu için çalışan insanlarız." dedi.

Genç, sığınmacı çocuklarının Türkçe öğrenmesi için de çalışma yapacaklarını belirterek "Aynı dili konuşursak birbirimizi daha iyi anlayabiliriz. Bunun için hem mülteci çocuklarımıza hem de ailelerine Türkçe öğretmek istiyoruz. Özellikle çocuklarımızın mutlaka Türkçe öğrenmesi ve bunun akabinde okullara yazılıp eğitim alması gerekiyor. Çünkü bu çocuklarımızı geleceğe hazırlamak zorundayız. Çocuklar bizlerin geleceğidir. Nasıl ki kendi çocuklarımızın geleceğini düşünüyorsak, mülteci çocuklarımızın da geleceğini düşünmek zorundayız." diye konuştu.

Konuşmanın ardından Genç ile Kardeşeli Yardımlaşma Derneği Başkan Vekili Metin Yılmaz, 270 sığınmacı çocuğa ayakkabılarını hediye etti. 

Yeni ayakkabılarına kavuşan çocuklar, sevinç yaşadı.

HABERE YORUM KAT