1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Şii milisler Felluce'de 49 sivili öldürdü
Şii milisler Felluce'de 49 sivili öldürdü

Şii milisler Felluce'de 49 sivili öldürdü

Terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Felluce'nin geri alınması için yapılan operasyona katılan Şii milislerin 49 sivili öldürdüğü, 643'ünü kaçırdığı bildirildi.

A+A-

Irak'ta Enbar Valisi Suheyb er-Ravi, terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Felluceilçesinin geri alınması için yapılan operasyona katılan Şii milislerden oluşanHaşdi Şabi güçlerinin 49 sivili öldürdüğünü, 643'ünü kaçırdığını açıkladı.

Ravi, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Haydar el-İbadi'nin talimatıyla kurulan soruşturma komitesinin, Felluce'yi DAEŞ'ten kurtarma operasyonu sırasında ilçenin kuzey kesimindeki El-Muhamide bölgesinde sivillere yapılan ihlalleri araştırdığını belirtti.

Komitenin, sivillere yönelik ihlaller tespit ettiğini ifade eden Ravi, Haşdi Şabi güçlerinden bir grubun DAEŞ'ten kaçarak kurtulan 49 vatandaşı öldürdüğünü, ayrıca milislere sığınan 643 kişinin kaybolduğunu kaydetti.

Kayıp kişilerin akıbetinin hala bilinmediğine işaret eden Ravi, "Örgütten kaçıp Haşdi Şabi'ye ulaşan yüzlerce kişi de bir süre alıkonulduktan sonra serbest bırakıldı. Bu süreçte, çeşitli yollarla işkenceye maruz kaldılar. Onur kırıcı muameleler gördüler. Haşdi Şabi'ye bağlı bir grubun yaptığı bu ihlaller ve işlediği suçlar konusunda elimizde yeterli delil var." dedi.

HABERE YORUM KAT