1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sınavda başarılı olmak isteyenlere altın öğütler
Sınavda başarılı olmak isteyenlere altın öğütler

Sınavda başarılı olmak isteyenlere altın öğütler

A+A-

Lisans Yerleştirme Sınavı’nın ikinci periyodu bu hafta sonu gerçekleşecek. LYS 3 (Edebiyat), LYS 5(Yabancı dil) ve LYS 2 (Fen Bilimleri) sınavına girecek olan öğrencilerin dikkat etmesi gereken unsurları Türmak Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Hasan Doğan ile konuştuk.

Geçen yıllara göre YGS sınavından sonra geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen LYS 1(matematik-geometri) ve LYS 4(sosyal bilimler) sınavlarının da oldukça kolay olduğunu söyleyen Hasan Doğan, derslerine çalışan herkes için zor olmadığını vurguladı. Derslerine düzenli çalışmayan öğrencilerin bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan sınavlarda da zorlanabileceğini ifade eden Doğan stres problemi hakkında da tavsiyelerde bulundu. “Sınavlara girecek olan öğrenciler kesinlikle stres yapmasınlar” diye söze başlayan Doğan, “Stres yapmamak için sınavın yapılacağı okula, sınava gireceği sınıfa daha önceden gitmeli. Oraları bildikten sonra onun planlamasını ona göre yapması lazım. Mesela; Meram’da oturan bir öğrenci kampüste sınava girecekse o yolun ne kadar süreceğini daha önceden hesaplayıp mümkün olduğunca saat 9, 9.15 gibi sınav alanına gitmeli. Öğrenciler sınavdan önce kendi kendine nefes egzersizi yapmalı. Derin nefes alıp burnundan vererek nefes egzersizi ile kendini rahatlatmaya çalışabilir. En önemli şey ben 1 yıl çalıştım, emek verdim, uğraştım ve şimdi bu emeklerimin karşılığını alacağım diyerek kendine güvenmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

tercih.jpg

“LYS 1 VE LYS 3’ÜN TERCİH ALANI ÇOK GENİŞ”

LYS sınavlarının YGS’ye kıyasla daha çok bilgi gerektirdiğini belirten Doğan, “LYS’lerde belli başlı ezberler, hazır kalıplar ve formüller var. Öğrenci her ne kadar o formülleri bilse de mantıksal yorumlayamazsa işi zor. Pastanın büyük kısmı LYS sınavı. YGS nasıl geçerse geçsin LYS ile çok farklı sıralamalara gelebilir öğrenciler. Bilgiye yoruma dönüştürmeye çalışmaları kendileri açısından çok faydalı olacaktır” dedi. Doğan, en çok LYS 1 ve LYS sınavlarına öğrencilerin girdiğini söylerken, “2 milyondan fazla öğrenci YGS’ye girdi, yaklaşık 900 bin öğrenci de LYS’ye giriyor. Bu profilin 600 binlik kısmı LYS 1 ve 3’e giriyor. Hem sayısal, hem sözel hem de eşit ağırlık öğrencileri bu 2 sınava giriyorlar, tercih alanı oluşabilmesi için. Geçtiğimiz hafta matematik sınavı kötü geçen öğrencilerin bile şu an en büyük düşüncesi LYS 3 sınavını yani edebiyatı başarıyla geçmek olacak. 56 edebiyat sınavı sorusundan 40’ın üzerinde net yapan öğrenciler istedikleri bölüme çok rahat girebilirler. Hukuk, psikoloji danışmanlık ve rehberlik bölümü ile sosyoloji, felsefe gibi bölümler LYS 3’ten en çok tercih edilen bölümler durumunda” sözlerini de sarf etti. Türmak Anadolu Lisesi olarak kendilerinin başarı oranlarının yüzde yüz olduğunu da söyleyen Doğan, Bireysel ağırlıklı çalışmanın bu başarıda kilit rol üstlendiğini vurguladı.

dgs.jpg

LYS SONUÇLARI 18 TEMMUZ’DA AÇIKLANABİLİR

Geçen yıllara göre bu yıl sınavların geç açıklanması hakkında bilgi veren Hasan Doğan, “Geçen yıl ve önceki yıllarda hem YGS hem de LYS sınavları birkaç gün içerisinde açıklanıyordu ama bu sene ÖSYM yanlış cevaplı sorular, hatalı soruları daha iyi incelemek ve hatasız sonuçlar elde etmek için geç açıklama kararı aldı. YGS 13 Mart’ta yapıldı ve 25 Mart’ta açıklandı. LYS sonuçlarının da 18 Temmuz gibi açıklanması öngörülüyor. Sıralamanın tekrar tekrar değişmemesi için o zamana kadar tüm hatalar bulunup sıralamalar net bir şekilde açıklanacak” dedi. Öğrencilerinin hayallerinin peşinden koşmaları gerektiğini de söyleyen Doğan tercih döneminde dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde açıkladı; “Tercih dönemi zor bir süreç, öğrenciler artık gelecekteki mesleklerini, statülerini belirleyecekler. Okumak istemeyecekleri bölümü sırf sıralaması tutuyor diye tercih etmemeleri gerekiyor. Ne olursa olsun sadece sevecekleri, yaparken haz alacakları bölümlere ve mesleklere odaklanmaları gerekiyor. Öğrenciler tercih dönemlerinde mutlaka en az 2-3 rehber öğretmen ile fikir alışverişinde bulunsunlar. Seçecekleri bölüm ile o alanda çalışan birisinden meslek hakkında bilgi alsınlar. Hedeflerin ve ideallerin peşinden koşmak gerekir. Bir hayali olan öğrencilerin bu sene istedikleri bölüm gelmese bile bir kez daha çalışıp o bölüm için çabalamaları gerekiyor.”

MÜCAHİT YAPRAKCI

HABERE YORUM KAT