1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sivas olayları davası sanıklarının iadesi istenecek
Sivas olayları davası sanıklarının iadesi istenecek

Sivas olayları davası sanıklarının iadesi istenecek

Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüne ilişkin davada mahkeme, Almanya'da oldukları ileri sürülen firari sanıklar Sonkur, Ceylan ve Karataş'ın iade işlemlerinin başlatılmasına hükmetti.

A+A-

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüne ilişkin davadan dosyası ayrılan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş'ın yargılanmasına devam edildi.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya müdahil ailelerinin avukatları katıldı. Duruşmayı bazı CHP ve HDP milletvekilleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri de takip etti.

Duruşmada, haklarında yokluğunda tutuklama kararı bulunan sanıkların yakalanması için emniyete yazılan müzekkerelere cevap verildiği, yapılan araştırmalarda sanıkların, nüfusa kayıtlı oldukları köylerinde ve diğer adreslerinde bulunamadıkları belirtildi.

"Almanya'da olduklarına dair kanıtlar var"

Müdahil avukatlarından Hasan Cem Yılmaz, sanıkların adreslerinde aranarak bulunmalarının mümkün olmadığını söyledi. Sanıkların Almanya'da olduklarına dair ellerinde kanıtları olduğunu kaydeden Yılmaz, Türkiye'ye iade sürecinin başlatılmasını istedi.

İade işlemleri başlatılacak

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Almanya'daki Türkiye Büyükelçiliği ve konsolosluklarına yazı yazılarak sanıkların başvurularının olup olmadığının sorulmasını isteyen mahkeme, başvurmaları halinde mahkemece arandıklarının sanıklara bildirilerek iade işlemlerinin başlatılmasına hükmetti.

Almanya yetkili makamlarına iade talebi müzekkeresi yazılmasına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

Davanın geçmişi

Sivas olayları ana davasında Ankara 1 nolu DGM'de tutuklu yargılanan sanıklardan Sonkur, 2911 sayılı kanuna muhalefet suçundan 3 yıl, Karataş ve Ceylan ise ''Madımak Oteli'ni yakarak 35 kişinin ölümüne neden olmak'' ve ''45 kişiyi yangın çıkartmak suretiyle öldürmeye kalkışmak'' suçundan 15'er yıl hapse mahkum edilmişti.

Sanıkların tahliyelerine karar veren mahkeme, haklarındaki hükmün Yargıtayda bozulmasının ardından tekrar görülen davada bulunamadıkları gerekçesiyle bu sanıklar hakkındaki dosyayı ana dava dosyasından ayırmıştı.

HABERE YORUM KAT