1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sofraların vazgeçilmez tatlısı tel kadayıf
Sofraların vazgeçilmez tatlısı tel kadayıf

Sofraların vazgeçilmez tatlısı tel kadayıf

Yapılışı her ne kadar kolay görünse de kıvamını tutturmanın ustalık istediği tel kadayıf tatlısı sofraların vazgeçilmezliğini sürdürüyor.

A+A-

Bayramların, yemeklerin, iftar sofralarının aynı zamanda düğünlerin baş tatlısı tel kadayıf tatlısı vatandaşların en ilgi gösterdiği tatlılardan bir tanesi durumunda. Yapılışı her ne kadar kolay gibi görünse de kıvamını tutturmak biraz ustalık isteyen bir tatlı.  Kadınlar Pazarı esnaflarından çiğ tel kadayıfı üzerine satış yapan Celalettin Özeskici, Tel kadayıfı tatlısı hakkında bilgi verdi. Tel kadayıfı tatlısının ceviz, Antep fıstığı ve fındık ile yapılabileceğini ifade eden Özeskici, birkaç püf nokta ile lezzetli hale geleceğini söyledi. Çiğ olarak aldığınız tel kadayıfı ince ince didiklemesi gerektiğini belirten Özekici, “Bu durumda şerbeti içine daha iyi çeker. Kadayıfın soğuk ve dinlenmiş olması gerekiyor. Şerbetin düzenli dökülmesi gerekiyor” dedi.

tel-kadayif--(2).jpg

ZAHMETLİ OLSA DA DAHA LEZZETLİ

30 senedir dede mesleğini sürdürdüğünü vurgulayan Özeskici, “Tatlıya Konya’nın ilgisi her daim var. Dışarıdan gelen yabancılar, Konya’nın köylüleri alıyorlar. Hazırları tercih edenlerde var. Buna biraz zahmet gerekliyse de lezzeti de farklı oluyor. İnsanlar gelir seviyesi yükseldikçe de hazır tatlılara ilgi gösteriyorlar. Bayramların, yemeklerin, iftar sofralarının düğünlerin vazgeçilmez tatlısı aynı zamanda kış günlerinde enerji için tercih ediliyor” diye konuştu.
İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT