1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Söke’de organ bağışı paneli
Söke’de organ bağışı paneli

Söke’de organ bağışı paneli

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Söke Sağlık Yüksekokulu tarafından organ bağışı paneli düzenlendi.

A+A-

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Söke Sağlık Yüksekokulu tarafından organ bağışı paneli düzenlendi.

Söke Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen panele Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, ADÜ Söke Yöneticileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panel Doç. Dr. Rahşan Çevik Akyıl'ın açılış konuşmasıyla başladı. Organ Bağışı paneline gösterilen ilgiden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Akyıl, yıllık izinde olmasına rağmen davetlerini geri çevirmeyen İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu'na özellikle teşekkür etti.

Panelde ADÜ Tıp Fakültesi'nden Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu "Organ Bağışında Bulunmak için Çok Sebebimiz Var', Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağış Sorumlusu Hanife Kaçmaz "Organ ve Doku Bağış Sistemi', ADÜ Tıp Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Erdem Barış Cartı "Karaciğer Nakli', ADÜ Tıp Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz "Böbrek Nakli', konu başlıklarında sunumlarını yaptı. Böbrek Nakil Hastası Tülay Cerit de konuşmacılar arasında yer alırken, organ bağışı paneli Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Sait Eğrilmez'in şefliğinde "Korneanın Sesi" adlı müzik grubunun dinletisi ile son buldu.

"AYDIN İLİ 10. SIRADA"

Yapılan sunumlarda Aydın ilinin organ bağışında Türkiye sıralamasında 10. Sırada bulunan il olduğu, Türkiye'de organ bağışında lider olan ilin ise İzmir olduğu belirtildi. Aydın'ın 2017 yılı hedefi ise 9. Sıraya yükselmek olduğu ifade edildi. Ocak 2016 verilerine göre 2015 yılında Türkiye'de 29 Bin kişinin organ nakli beklediği, 7 Bin 704 naklin gerçekleştiği söylenirken, 2015 yılında 3Bin 203 böbrek, 3 Bin 155 kornea, Bin 215 karaciğer naklinin gerçekleştiği dile getirildi. Türkiye'de organ bağışına bakışın dünya ülkelerine göre geride olduğu da kaydedilen önemli konulardan biri oldu. Yapılan panelde vatandaşlara organ bağışına duyarlı olmaları istenirken, "Kaç Kişi Olarak Hayata Döneceksin" sloganıyla çağrıda bulunuldu.

Söke’de organ bağışı paneli

Söke’de organ bağışı paneli

Söke’de organ bağışı paneli

HABERE YORUM KAT