1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Soylu: "Bizim önerimiz iş, aş, eğitim"
Soylu: "Bizim önerimiz iş, aş, eğitim"

Soylu: "Bizim önerimiz iş, aş, eğitim"

İçişleri Bakanı Soylu "Gençlerimize şiddeti, silahı, önerenlere karşı bizim önerimiz iş, aş, eğitim, huzurla yaşanan güvenli kentler olacak Doğu ve Güneydoğumuzun sorun alanı olarak tarif edilmesine asla izin vermeyeceğiz." dedi.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile geldiği VanFerit Melen Havaalanı'nda Vali İbrahim Taşyapan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, kurum amirleri ve partililer tarafından karşılandı. 

Soylu, beraberindekilerle Van kahvaltısı yaptıktan sonra esnaf ziyaretinde bulundu, vatandaşlarla sohbet etti.

Van Valiliği'ni ziyaret eden Soylu, burada yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta sonu Diyarbakır ve Mardin'de çeşitli temaslarda bulunduklarını, bu günde Van'ı ziyaret ettiklerini söyledi.

Van'da esnaf ziyareti sırasında insanların sevgi seline, sıcaklığına ve büyük samimiyetine tanıklık ettiklerini ve bundan büyük mutluluk duyduğunu anlatan Soylu, "Bu şunu gösteriyor; Vatandaşımız her şeyin farkında. Ülkemizin huzurlu, mutlu, ekonomik açıdan büyümesi ve yükselmesini sağlayabilecek bir anlayışın nasıl gelişebileceğinin farkında. Yine 15 Temmuz'un oluşturduğu bu büyük atmosferin devam etmesinin ve bunun bu ülkenin hedeflerine ulaşmasının en önemli yolu olduğunun farkında. Bu yaklaşık bir saattir yaptığımız ziyaretin bize bıraktığı intiba budur. Yapacağımız çok şey var. Getirilecek çok hizmet var. Üzerine düşmemiz gereken çok mesele var. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz. Biz millet olma halimizi devam ettiren bir anlayış söz konusu." değerlendirmesini yaptı

"Demokrasi sadece bir seçim yöntemi değildir"

"Demokrasi sadece bir seçim yöntemi değildir. Yönetime vatandaşı, sivil toplumu kattığınız ölçüde demokrasi güçlenir." diyen Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Demokrasinin güçlendiği yerde hukuk, adalet, ekonomi, zenginlik ve refah güçlenir. Uzun zamandır ülkemizde ve Ortadoğu coğrafyasında etkinliğini arttırmaya çalışan terörün esas hedefi aslında tam da budur. Demokrasiyi etkisizleştirmek, hukuku, siyaseti baskılamak böylece kendisini tek egemen güç olarak dayatmak. Terörün karakteristik özelliği de tam da budur. Terör sadece can kaybı getirmez. Terör fakirlik, geri kalmışlık, adaletsizlik, hakların gaspını getirir. Bu itibarla 65. Hükümet olarak FETÖ, PKK, YPG, KCK gibi bütün terör örgütlerine karşı başlattığımız topyekün mücadele hareketinin bir ayağı güvenlik güçlerimizin kahramanca verdiği mücadeledir. Dışarıda soğuktan adım atmakta zorlanıyoruz ama bugün eski 25 derecede vatanımızın evlatları, huzurumuz, güvenliğimiz, esenliğimiz, rahat adım atabilmemiz için nöbet başındalar, terörle mücadeledeler, sınırlarımızı koruyorlar, bulundukları bölgenin güvenliğini sağlıyorlar.

Bir diğer ayak da ekonomik kalkınma hamlemizdir. Geçtiğimiz eylül ayında Başbakanımızın Diyarbakır'da açıkladığı yatırım teşvik paketi bu sürecin ilk meşalesidir. Şu anda yürüttüğümüz saha çalışması sadece bir terörle mücadele ya da buna ait bir güvenlik çalışması değildir. Bununla birlikte bir bölgesel ekonomik kalkınma hamlesi ve bunun bir kampanyaya dönüştürülmesi hareketidir. Hükümetimizin bu hamlesi özellikle sonuç alacak insanlarımızı rahatlatacak ve bu kalkınma hamlesiyle işsizliğe ekonomik birçok meseleye çözüm üretecek bir harekettir."

"Terörün tasfiyesi işsizliğin çözümüdür"

Bu ülkenin mutluluğu hak ettiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Soylu, "Terörün tasfiyesi işsizliğin çözümüdür. Gençlerimize şiddeti, silahı, dağa çıkmayı, kardeş katlini önerenlere karşı bizim önerimiz iş, aş, eğitim, huzurla yaşanan, altyapısı tamamlanmış, modern dünyanın tüm imkanlarına sahip güvenli kentler olacaktır. Doğu ve Güneydoğumuzun sorun alanı olarak tarif edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Doğu ve Güneydoğu'yu bir sorun alanı olarak tarif edenler aslında terör akıllarına bir zemin hazırlamaktadırlar. Bu ülke mutluluğu hak eden bir ülkedir. Hükümetimiz bu noktada ülkemizin her noktasında eksikliği giderme kararlılığındadır." ifadelerini kullandı. 

"Devletin imkanlarını teröristlere verenlerden kurtuluyoruz"

Süleyman Soylu, belediyelere yapılan görevlendirmelerle teröre destek verenlerden ülkenin kurtarıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Artık belediyenin devlet kaynaklarını dağdaki teröristin hizmetine veren maşalardan, belediyeden teröriste maaş veren, belediyenin iş imkanlarını askerimizin, polisimizin, vatandaşımızın huzuruna karşı hendek kazmak için kullanan içimize sızmış hain mihraklardan birer birer kurtuluyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamu bürokrasinin her noktasına sızmış olan FETÖ/PDY belasından kurtuldukça, bunların unsurlarını temizledikçe terörle mücadelemiz daha da güçlenmektedir. Dolayısıyla bu şer odaklarının akıbeti yakındır ve akıbet onlar için hayır değil şerdir.

HABERE YORUM KAT