1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SPK'dan FETÖ'nün Borsa ayağına müdahale
SPK'dan FETÖ'nün Borsa ayağına müdahale

SPK'dan FETÖ'nün Borsa ayağına müdahale

Sermaye Piyasası Kurulu Fetullahçı Terör Örgütü'ne yakınlığı nedeniyle VİA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin paylarını Borsa kotundan çıkardı.

A+A-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Mayıs ayında 13,60 lira pay başı bedelle halka açılan VİA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin (GYO) borsa kotundan çıkarılmasına karar verdi.

AA muhabirinin SPK ve Borsa İstanbul'a yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Kurul, Sermaye Piyasası Kanunu kapsamındaki tüm şirketleri  Fetullahçı Terör Örgütüyle (FETÖ) ilişkileri anlamında bir taramadan geçiriyor. Yetkililer, bu anlamda VİA GYO'nun kanun kapsamından çıkarıldığını, başka şirketlerde de benzer durumların tespit edilmesi durumunda, Kurulun gerekli müdahaleleri yapmaktan kaçınmayacağını ifade ediliyor.

SPK dün yayımladığı haftalık bültende, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 96. maddesinin verdiği yetkiye dayanarak, kanunun 1. maddesi, 33. maddesinin beşinci fıkrası ve 128. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında VİA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsünün sona erdirilerek kanun kapsamından ve buna bağlı olarak şirket paylarının da borsa kotundan çıkarılmasına karar verdiğini bildirdi.

Şirket paylarının mevcut durumda Borsa’da halka arz fiyatının (13,60 TL) ve geri alım garantisi verilen fiyatın (14,00 TL) altında işlem gördüğü, 26 Temmuz 2016 tarihinde Borsa kapanış fiyatının da 12,40 TL olduğu ve çok sığ bir piyasasının bulunduğuna dikkati çeken SPK, bu değerlendirmeler ışığında yatırımcı menfaatine olacak şekilde; pay sahiplerine paylarını 14,00 TL bedelle şirkete satma hakkının olduğu kaydedildi.

HABERE YORUM KAT