1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Srebrenitsa’yı unutma!
Srebrenitsa’yı unutma!

Srebrenitsa’yı unutma!

En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımı, aradan 25 yıl geçmesine rağmen Bosna halkı için kapanmayan bir yara olmaya devam ediyor.

A+A-

En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımı, aradan 25 yıl geçmesine rağmen Bosna halkı için kapanmayan bir yara olmaya devam ediyor. Boşnaklar, Dünya’nın gözü önünde, Avrupa’nın göbeğinde hunharca katledilen sevdiklerini anıyor

Eski Yugoslavya’nın parçalanma süreci ile birlikte Bosna Hersek’te katliam planları başladı. Süreçten önce Sırpların Boşnaklar üzerine onları yok etmek, oralardan sürmek ve o topraklara el koymak gibi emelleri vardı. Parçalanma sırasında Bosna’nın bağımsızlığını ilan etmesi üzerine bu süreç başlatıldı. Kırılma noktası burasıdır. Bu sırada Slovenya ve Hırvatistan da bağımsızlıklarını ilan ettiler. Slovenya’da olay neredeyse bir kurşun atılmadan, tereyağından kıl çeker gibi, batılı ülkelerin, özellikle Almanya’nın girişimleriyle halledildi. Hırvatistan ile Sırbistan arasında ciddi savaşlar oldu ama Bosna da savaşın içine girince her şey tersine döndü. Bosna’nın üzerine saldırılmaya başlandı. İki savaşan ülke olan Hırvatistan ve Sırbistan Bosna’ya ortak saldırmaya başladılar. Olayların fitili 1992 yılında böyle ateşlendi.

s1-003.jpg

SIRPLAR HER YERE SALDIRDI

1992’den 1995 yılının sonuna kadar ki süreç içerisinde Bosna’da Boşnakların ağırlıklı olarak yaşadığı bölgelere ciddi şekilde Boşnak yerleşim yerlerine, tarihi eserlerine camilerine, kütüphanelere, camilere ve evlere hem silahlı, hem de fiziksel saldırılar düzenlediler. Bosna’da yaşayan Boşnakları yaşlı, çocuk, kadın, erkek demeden öldürdüler. İnsanları toplama kamplarına götürdüler. Kamplarda insanlar aç ve susuz bırakıldılar. Fiziksel ve ruhsal işkenceye maruz bırakıldılar. Bunlar olurken Birleşmiş Milletler altı bölgeyi güvenli bölge ilan etti. Bunların içinde Srebrenitsa sembol olarak vardı. Bu güvenli bölgelerden Srebrenitsa’yı muhafaza etsinler diye önce Fransız askerlerine, ardından Hollanda askerlerine verdiler. Hollanda taburu Sırpların saldırısı karşısında tek bir kurşun atmadan Srebrenitsa’yı Sırplara teslim etti. Sırp General Ratko Mladiç burada Hollanda komutanı Thom Karremans ile kadeh kaldırarak gazetecilere gülerek poz verdi. Ve Sırplar Srebrenitsa’nın devir teslimini aldı. Teslimin ardından gelen dört beş gün içerisinde bilinen en az sayıyla 8 bin 372 kişiyi katlettiler. 

s7-001.jpg

HALA DEFNEDİLMEYEN CENAZELER VAR

Kimi tarihçi ve uzmanlara göre aslında soykırıma uğrayan insanların sayısı 8 bin 372’den daha yüksektir. Sırplar katlettikleri Boşnakları önce toplu mezarlara koydular. Sonra oradan başka başka toplu mezarlara taşıdılar. Vefat edenlere bile böyle işkence yapan Sırplar, mezarları beş defa, altı defa taşıdılar. Dolayısıyla cenazeler parçalandı. Bir cenazeye ait kemikler dört beş ayrı yerden çıkmaya başladı. Bundan dolayı daha hala tanımlanamayan cenazeler olduğu için bazı mezarlar boştur. Her sene 11 Temmuz’da Srebrenitsa Anma Törenleri’nde naaşları tamamlanan ellişer, altmışar kişilik cenazeler defnediliyor.

srebbb.jpg

SOYKIRIMA DÜNYA SESSİZ KALDI

Bu katliamda sadece Sırplar sorumlu değildi. Bütün Avrupa ve hatta bütün Dünya’nın gözü önünde naklen yayınla soykırım izletildi. Katliam yapılırken bütün Dünya; ‘İki ulus savaş yapıyor ikisi de kabahatli şeklinde’ yorumlayıp sustular. Olay bitip soykırım mahkemelerce onaylandığında ise Kofi Annan; ‘Biz bunu gördük, görmezden geldik özür dileriz’ diye demeçler verdi. Ne zaman ki Bosna Cumhurbaşkanı katliam ile ilgili dava açmaya kalkışsa bastırıldı. Dünya bazen dâhil olarak bazen sessiz kalarak bu soykırımın bir yerinde bulundu. Bosna ayrıldığı zaman cumhuriyetti. Birleşmiş Milletler ve bütün Dünya devleti böyle tanıdı. Ardından Sırplar saldırdı. Topraklarının yarısı hiçbir zaman o topraklarda yaşamamış olan Sırplara hediye edildi. Sırplara cumhuriyet vasfı da verildi.

srebrenitsa-6.jpg

sssss.jpg

GÜLŞEN YILMAZ7 YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT