1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Su damacanalarına deniz kabuklarından kılıf yaptı
Su damacanalarına deniz kabuklarından kılıf yaptı

Su damacanalarına deniz kabuklarından kılıf yaptı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yaşayan Alman tıp doktoru, midye, deniz salyangozu ve istiridye gibi yumuşakçaların deniz kıyısına vuran kabuklarından su damacanalarına kılıf yapıyor.

A+A-

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yaşayan Alman tıp doktoru, midyedeniz salyangozu ve istiridye gibi yumuşakçaların deniz kıyısına vuran kabuklarındansu damacanalarına kılıf yapıyor.

Aktif Sosyal Tüm Engelliler Dostları (ASTED) yöneticisi görme engelli Namık Tuncel ile evlenerek Ayvalık'a yerleşen Sandy Tuncel, hazırladığı kılıflarda, makrome ipi, deniz kabukları ve çeşitli boncuklar kullanıyor.

Tuncel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayvalık'ta denizle iç içe yaşadıklarını vurgulayarak, canının sıkıldığı zamanlarda kıyıya vuran ilginç deniz kabuklarını topladığını ve bunları değerlendirmek istediğini söyledi.

Deniz kabukları, makrome ipi ve çeşitli boncuklar ile damacanalara dekoratif kılıflar hazırlamaya başladığını anlatan Tuncel, yaklaşık 1,5 günde bir kılıf ürettiğini belirtti.

Tuncel, ürettiği bu kılıfların satışına da başlayacağını ifade ederek, "Tanesini 40-50 liradan satmayı planlıyorum. Damacana kılıfı yaparken deniz kabuklarının yanı sıra makrome ipi, boncuk, renkli cam boncuk, ahşap boncuk kullanıyorum. Tamamen doğal malzemelerle çalışıyorum. O an içimden hangisiyle çalışmak geliyorsa o malzemeyi kullanarak hazırlıyorum." diye konuştu.

Damacana kılıflarının dışında, çanta, kemer, duvar süsü de yaptığını belirten Tuncel, "Ben Türkiye'yi çok seviyorum. Eşime 'Türkiye'de yaşamak istiyorum ama denize yakın yaşamak istiyorum' dedim." ifadelerini kullandı.

"Eşimle gurur duyuyorum"

Sandy Tuncel'in eşi Namık Tuncel de eşinin Türkiye'ye gelip burada yaşamak istemesinden dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Ayvalık'ta güzel bir yaşam sürdüklerini ifade eden Tuncel, "Ben eşimle gurur duyuyorum. Türkiye'ye gelip burada yaşamak istemesinden dolayı. Millet Avrupa'ya gidip yaşamak ister ama benim eşimin Türkiye'ye gelmesi, benim ülkemde yaşama isteğinin olması, yaşayacağımız yer olarak Ayvalık'ı seçmesi beni çok mutlu ediyor." dedi.

HABERE YORUM KAT