1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sudan'dan 'ABD'nin yaptırım kararı'na ilişkin açıklama
Sudan'dan 'ABD'nin yaptırım kararı'na ilişkin açıklama

Sudan'dan 'ABD'nin yaptırım kararı'na ilişkin açıklama

Sudan Dışişleri Bakanı Gandur, ABD'nin Sudan'a karşı 20 yıldır uyguladığı ticari yaptırımları kaldırma yönündeki kararının 20 Ocak'ta ABD Başkanlığı koltuğuna oturacak Trump ve ABD Kongresinin onayıyla alındığını söyledi.

A+A-

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, ABD'nin Sudan'a karşı 20 yıldır uyguladığı ticari yaptırımları kaldırma yönündeki kararının 20 Ocak'ta ABD Başkanlığı koltuğuna oturacak Donald Trump ve ABD Kongresinin onayıyla alındığını ifade etti.

Başkent Hartum'daki dışişleri binasında savunma ile maliye bakanları ve istihbarat müdürüyle basın toplantısı düzenleyen Gandur, "Yaptırımların kaldırılma kararı, 6 ay boyunca yapılan müzakerelerde varılan yol haritasına binaen alındı." dedi.

Sudanlı ve ABD'li yetkililer arasında Hartum'da basından uzak gerçekleştirilen 23 toplantıda bu yol haritasının görüşüldüğünü ifade eden Gandur, terörle mücadelede Sudan'ın Washington ile işbirliği yapması, Uganda'nın kuzeyinde faaliyet gösteren Rabbin Direniş Ordusu'yla mücadele, Güney Sudan'da barışın gerçekleşmesine katkı sağlamak, Sudan'daki barış sürecine destek vermek ve Sudan'da silahlı çatışmalardan zarar görenlere yardımların ulaştırılması şeklindeki yol haritasının 5 bölümden oluştuğunu anlattı.

Söz konusu meseleleri önemsediklerini belirten Gandur, Rabbin Direniş Ordusu'na destek vermediklerini, Güney Sudan'da barışın gerçekleşmesini istediklerini ve terörle mücadelede de kararlı olduklarını vurguladı.

Obama yönetimiyle yapılan müzakereler sonucu diplomatik ilişkilerin maslahatgüzar seviyesinden yeniden büyükelçilik seviyesine çıkması yönünde de karar alındığını aktaran Gandur, ABD'deki geçiş süreci nedeniyle büyükelçinin Trump'ın görevi devralmasından sonra atanacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT