1. YAZARLAR

  2. Said Bulut

  3. SURİYE (3)
Said Bulut

Said Bulut

Yazarın Tüm Yazıları >

SURİYE (3)

A+A-

Rejimin son yaşanan olaylardaki tavrı da halkına ne kadar zalimane davrandığını göstermektedir. Gösterilerin bastırılması esnasında ahlaki unsurlar hiçe sayılmış, kadınlara ve çocuklara her türlü işkencelere reva görülmüş, bir çok aile sülaleleri ile birlikte yok edilmiştir. Sadece Humusta son gösterilerden sonra 15000 den fazla insan katledilmiştir.

Suriye Golan’dan sessiz sedasız çekilip 1973’den beri İsrail’in en güvenli sınırından biri olmasına rağmen Filistin ve Mescidi Aksa reklamı ile toplumu diri tutmaya ve suni düşman oluşturmaya çalışmıştır. Yer altından İsrail’in işgali altındaki topraklara akan Dera Yermük ırmağının üzerine su kuyusu açmayı yasaklayan zihniyetin kime hizmet ettiğini bölge halkı pek tabi iyi biliyordu.

Ramazan günü askerlere zorla oruç açtırırlar veya namaz kılmalarına engel olurlar veya belli askerler insanların içinde kasıtlı olarak sigara içerlerdi. Rüşvet vermeyenlerin yollar üzerinde perişan olduğu, öldürülen yakınını gizlice gömmek zorunda kalındığı, imamların bir kalemden çıkan hutbelerinin sonunda başkana da zorla dua ettirildiği, bir çok imamın öğretmenin zorla istihbarat elemanı olarak çalıştırıldığı Suriye rejimine karşı biriken tepki gün yüzüne çıkmış ve bugünkü olaylar cereyan etmiştir.

Büyük çoğunluğu Humus ve Hama’dan olmak üzere Suriye’de şu anda çok büyük iç göçler yaşanmaktadır. Bu olay Türkiye ve dünya kamuoyunun gözünden kaçmıştır. Katliamların başlaması ile beraber bu bölgelerdeki aileler Şam, Halep gibi yerleşim yerlerinin merkezlerine veya Filistinli, Iraklı ailelerin yoğun olarak yaşadıkları mülteci kamp bölgelerine yerleşmektedirler. Şu anda bu şekilde on binlerce aile bulunmaktadır. Bu ailelere bölge halkı ve yurt dışında akrabaları ve yardım kuruluşları yardım etmektedir. Gelen ailelerin çalışabilir durumundaki aile fertleri göç etmemiş mücadeleye katılmışlardır. Bu da bu ailelerin her geçen gün maddi anlamda daha zor duruma düşmelerine sebep olmuştur. Suriye’de gösteriler başladıktan sonraki 9, 10 aylık süreçte silahlı bir mukavemet gösterilmemesi ama buna bütün dünyanın sessiz kalması, sonrasında bunlar iç savaş çıkarıyor, istikrar ve düzeni bozuyor söylemleri ile ortaya çıkmaları ne kadar manidardır. Sonuçlara göre hareket etmek ne kadar doğru olur.

MUHALİFLERİN DURUMU VE KONUMU

Suriye’de şu an muhalif hareketler ceyşul hür olarak adlandırılmaktadır. İdlip merkez ve çevresinde tamamen, Hama da kısmen kontrolü altındadır. Humusta halkın büyük bölümü ekseriyetle kadın ve çocuklar göç etmiş, geri kalanları mücadele içerisindedir. Dera da mukavemet sürmektedir. Halep ve Şam’da ise rim adledilen banliyöler de muhalifler oldukça güçlü ama merkezde hükümet etkin olarak görülmektedir. PYD kuzeyde kontrolü sağlamış durumda. Bu şehirlerin tamamında; Şam ve Halep merkez hariç akşamları ceyşul hür üstün konumdaydı. Rejim güçleri özellikle kontrol noktalarında fazla araç biriktirilerek olası baskınları önlemeye çalışmaktadırlar.

SURİYE İNSAN HAKLARI RAPORU

Suriye’de mevcut insan hakları ihlallerinin kalkması hapiste bulunan siyasilerin çıkması, insanların İhvanı Müslimin üyesi diye 49.maddeden hapislere atılıp idam edilmesi. Olağan üstü halin kaldırılması, gelirin adaletli bir şekilde dağıtılması, herkese seçme ve seçilme hakkı verilmesi gibi… Bunları isteyenlere karşı uygulanan baskılar ve gelinen son nokta maddeler halinde aşağıda sunulmuştur.

1=) 55 bin işkence fotoğrafının çıkması Suriye hapishanelerinde nasıl bir vahşet yaşandığını gösteriyor. Söz artık bitmiş durumda.

2=) Gösteriye katılanlar sivil memurlar tarafından toplanıp bir daha haber alınamaması.

3=) Sivil memurların götürmüş oldukları şahıslara işkence yapması, yakınlarını sormak isteyenlerinde aynı şekilde hapse atılması, işkence yapılması ve bir daha haber alınamaması.

4=) Görüntü ve haber almak isteyenlerin aynı memurlar tarafından işkence yapılarak Suriyelilerin hapse atılması, öldürülmesi, yabancıların sınır dışı edilmeleri.

5=) Suriyeli öğrencilerin zorla hükümet yanlısı gösterilere götürülmesi, katılmayan öğrencilerin fişlenerek ailelerinin tespit edilmesi ve hapse atılması.

6=) Suriye’de okuyan yabancı öğrencilerinde zorla hükümet yanlısı gösterilere katılması, katılmayan öğrencilerinde sınır dışı edilme tehdidi yapılması.

7=) Suriyeli öğrencilerle yurtdışından gelen öğrencilerin tamamen tecrit edilmeleri, aynı okullarda öğrenim görmeleri yasak haline getirilip öğrenim haklarının ellerinden alınması.

8=) Halen hapiste bulunan on binlerce insandan sağlıklı haber alınamaması.

9=) Doğu Guta bölgesine yapılan kimyasal silah saldırısı sonucu 1500 insan öldü. Onlarca kullanılan kimyasal silahlar.

10=) Rusya, İran, Çin, Hizbuldeccal, Şii milisler, Şebbihaların halen Suriye’ye saldırmaları. Sivillere ve muhaliflere saldırmaları. Özellikle son dönemde Bayırbucak Türkmen bölgesine saldırmaları. Hatta Rusya’nın Suriye’ye  fosfor bombası kullanması.

11=) Suriye’de 500 bin insan öldü. Halen ölmeye devam ediyorlar.

AH AH AH…          

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT