1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyeli sığınmacılar bu ramazana da buruk girdi
Suriyeli sığınmacılar bu ramazana da buruk girdi

Suriyeli sığınmacılar bu ramazana da buruk girdi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, bir ramazan ayına daha "buruk" girdi.

A+A-

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Batman'a yerleşen ve kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdüren sığınmacılar, kendilerine kapısını açan Türkiye'ye teşekkürlerini ifade ederken, bir ramazanı daha ülkelerinden uzakta geçirmenin hüznünü yaşıyor.

Sığınmacılar, gelecek yıl ramazan ayında ülkelerinde oruç tutmanın hayalini kuruyor.

Suriye'nin Kamışlı kentinde dahiliye uzmanı olarak çalışan ve savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan Dr. Imad Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıldır memleketinden uzakta ramazan ayını geçirdiklerini söyledi.

Ahmed, "Suriye halkı hak etmediği zulümle karşılaştı. Bu ramazanı da memleketimizden uzakta geçireceğiz. Kendi toprağımızda olsaydık ramazanı daha keyif ve mutlulukla geçirecektik. Yine de çok şükür, burada kendimizi yabancı görmüyoruz. Burada bize sahip çıktılar, kardeş olduk." dedi.

"İnşallah gelecek oruç ayında memleketimizde olacağız"

Mekrima İsa (37) ise Batman'da yaşamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Batman'da rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini, herkesin kendilerine iyi davrandığını anlatan İsa, "4 yıldır Türkiye'deyiz. Burada çok rahatız ancak artık memleketimize dönmek istiyoruz. İnşallah gelecek oruç ayında memleketimizde olacağız." diye konuştu.

Atılan bombalar nedeniyle kızının yaralanmasının ardından Suriye'den kaçarak, Türkiye'ye geldiklerini ifade eden Rezzan Hacıibrahim, bu yıl orucu Türkiye'de tutacaklarını ancak en büyük temennilerinin gelecek yıl memleketlerinde oruç tutmak olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT