1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyeliler çobanlık yaparak geçimini temin ediyor
Suriyeliler çobanlık yaparak geçimini temin ediyor

Suriyeliler çobanlık yaparak geçimini temin ediyor

Ülkelerindeki iç savaş ve yönetim baskısından kaçarak Ankara'nın Çubuk ilçesine gelen Suriyeliler, çobanlık yaparak geçimlerini temin ediyor.

A+A-

Ülkelerindeki iç savaş ve yönetim baskısından kaçarak Ankara'nın Çubukilçesine gelen Suriyeliler, çobanlık yaparak geçimlerini temin ediyor.

Gelirinin büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık oluşturan Çubuk’ta, Suriyeli sığınmacılar, istihdam edecek çoban bulmakta zorlanan besicilerin de yüzünü güldürdü. Çobanlık yapan Suriyeli sığınmacılar, bin 300 ila bin 500 lira ücretle hem aile bütçelerine destek oluyor hem de bir gün dönmeyi hayal ettikleri ülkelerine gittiklerinde zorlanmamak için para biriktirmeye çalışıyor.

Suriyeli Reza Rozetti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annesi, babası ve bir kardeşiyle Çubuk'a geldiklerini, iç savaşın bitmesini ve ülkelerine geri dönmeyi istediklerini söyledi.

Suriye'deki iç savaş nedeniyle büyük acılar yaşadıklarını anlatan Rozetti, "Halep'te yaşıyorduk. Bir kardeşim bombalı saldırıda öldü. Yaklaşık 1,5 yıl önce memleketimizden kaçmak zorunda kaldık, Türk halkı bize iş verdi. Çobanlık yaparak para kazanıyorum. Türk devleti bizi savaştan kurtardı." diye konuştu.

Rozetti, ülkesinde inşaatlarda çalıştığını ancak bu sektörde iş bulamadığı için çobanlığa yöneldiğini belirterek az da olsa Türkçe öğrenmesinin kendisine büyük kolaylıklar sağladığını dile getirdi.

"Bir yandan DAEŞ diğer yandan PKK/PYD"

Suriyeli Kayser Davud da ülkesinde rejiminin yanı sıra bir taraftan DAEŞ, diğer yandan PKK/PYD terör örgütlerinin baskısı altında kaldıklarını, hayatlarını kurtarmak için anne babası ve 7 kardeşiyle Türkiye'ye kaçtıklarını anlattı.

Ailesinin Şanlıurfa'da yaşadığını, kendisinin de iş ararken arkadaşlarının tavsiyesiyle Çubuk'a geldiğini dile getiren Davud, "Suriye’nin Haseke şehrinden geldik. Orada mesleğim boyacılıktı. Ancak Şanlıurfa'da mesleğimle ilgili iş bulamadım. Bunun üzerine çoban olarak çalışmak için buraya tek başıma geldim. Burada kazandıklarımı aileme gönderiyorum." diye konuştu.

Davud, ülkesindeki iç savaşın bitmesi durumunda Suriye'ye dönmek istediklerini, memleket hasretini çalışarak unutmaya çabaladıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT