1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyelilere gönüllerini açtılar
Suriyelilere gönüllerini açtılar

Suriyelilere gönüllerini açtılar

Türkiye'ye sığınan Suriyelilere destek olmak amacıyla, bir grup gönüllü kadının ev ziyaretleri ile başlattığı yardımlar, büyük bir iyilik hareketine dönüştü

A+A-

Türkiye'ye sığınan Suriyelilere destek olmak amacıyla bir grup gönüllü kadının ev ziyaretleri ile başlattığı yardımlar, büyük bir iyilik hareketine dönüştü. Aralarında öğretmen, avukat, doktor ve ev hanımlarının bulunduğu 100'ün üzerinde kadın, yüzlerce Suriyeliye okuma-yazma öğretiyor, kalacak evlerini tutuyor, kiralarını karşılıyor ve onlara yol arkadaşlığı yapıyor.

Kadınların karşılık beklemeden ve bir sivil toplum kuruluşuna bağlı olmaksızın kendi aralarında organize olarak gerçekleştirdiği bu çabalar, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde bilimsel araştırmaya konu oldu.

Üniversitede araştırmayı gerçekleştiren Doç. Dr. Emel Topçu, gönüllülük hareketine öncülük eden tarih öğretmeni Nezahat Albay ile gönüllü öğretmenler ve bu yardımların merkezinde bulunan Suriyeli aileler, iyilik hareketini AA muhabirine anlattı.

Doç. Dr. Topçu, dünyada mültecilere yönelik gönüllü çalışmaların çok az olduğunu, Avrupa ülkelerine özellikle Suriyelilerin gitmeye başlamasıyla gönüllü çalışmaların da oluşmaya başladığını söyledi. 

 Türkçe dersleri ile başladılar 

Tarih öğretmeni Nezahat Albay da Türkiye'ye sığınan ve Ankara'nın Keçiören ilçesi ve çevre semtlerinde bulunan yüzlerce Suriyeli için ilk olarak 2014'te gönüllük faaliyetine başladıklarını belirtti.

Öğretmenlik yaparken civar semtlere yerleşen Suriyelilerin durumunu fark ettiğini anlatan Albay, "Sonrasında onların yaşantılarını merak ettik. Arkadaşlarla beraber ev ziyaretlerimiz başladı. Dersten çıktıktan sonra arkadaşlarla bütün aileleri ziyaret etmeye çalıştık. İhtiyaçları nedir? Bizler de elimizden geldiği kadar yardım edelim diye. Aslında planlı bir programımız yoktu. Gönüllü olarak ziyaretler gerçekleştirdik." dedi. 

"Sivil toplum kuruluşu değiliz"

Bu süreçte ücretlerin düşüklüğü ve eğitim verilen yerin uzak olması gibi nedenlerle ders veren öğretmenlerin kısa süre sonra görevlerini bıraktığını aktaran Albay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çevremdeki bütün arkadaşlarıma telefon ettim, 'Gönüllü olur musunuz? Allah rızası için bu çalışmayı yapabilir misiniz?' diye sordum. Sağolsunlar, bütün arkadaşlar 'Biz varız.' dediler. Hiçbir ücret talep etmeden, gönüllü olarak gelmeye başladılar. 100'ün üzerinde kadın gönüllümüz var. Ücret almadıkları gibi para veriyorlar. Biz bir sivil toplum kuruluşu değiliz. Biz gönüllüler olarak Allah rızası için bir araya gelmiş bir grubuz." 

Kendi çabalarıyla 170 ev kurdular

Albay, kendilerini diğer gönüllü çalışmalardan ayıran noktanın Suriyeli veya diğer ülkelerden sığınmacı aileler için "paket hizmet" vermek olduğunu dile getirerek, "Yani biz ailelere sadece elimizde bir eşyayı götürüp bırakmıyoruz. Öncelikle o aileye ev buluyoruz, içini döşüyoruz. Çalışabilecek erkeği varsa, iş buluyoruz. Sonra o aileye maddi açıdan desteği bırakıyoruz ama sürekli yanlarında oluyoruz. Şu anda 170 evimiz oldu." bilgisini paylaştı.

Gönüllü ailelerin, tutulan evlerin kira, su, elektrik gibi masraflarını da düzenli olarak karşıladığını ifade eden Albay, tüm kadınlara bu tip gönüllülük çalışmalarında yer alma çağrısında bulundu. 

"Türkiye bize çok yardım etti"

Ailesiyle Halep'ten kaçarak Türkiye'ye sığınan ve gönüllü öğretmenlerin verdiği derslerle Türkçe konuşmayı öğrenen 15 yaşındaki Rezan Barut, "Halep'te önce kendi evimizden çıktık, başka bir eve gittik. Orada da savaş başlayınca başka bir eve geçtik. Savaşta 2,5 yıl yaşadık. Savaş varken de okula gittim ama çok kötüydü. Sonrasında da buraya geldik. Türkiye bize çok yardım etti. Burada olduğum için çok mutluyum." dedi.

Barut, Halep'te yaşanan bombardımana yönelik, "Onlar için çok üzülüyorum. Orada kuzenlerim, komşularımız var. Evler yıkılıyor, insanlar öldürülüyor. Türkiye'ye gelmelerini çok istiyoruz." diyerek, insanların birlik olması ve savaşın sona ermesi temennisinde bulundu. 

HABERE YORUM KAT