1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyelilerin yüzünü 'Kızılay Gıda Kartı' güldürdü
Suriyelilerin yüzünü 'Kızılay Gıda Kartı' güldürdü

Suriyelilerin yüzünü 'Kızılay Gıda Kartı' güldürdü

Türk Kızılayı ile BM Dünya Gıda Programı iş birliğinde başlatılan Kızılay Gıda Kartı'ndan 150 bini kamplarda olmak üzere 250 bini aşkın Suriyeli sığınmacı yararlandı.

A+A-

Türk Kızılayı ile BM Dünya Gıda Programı iş birliğinde başlatılan Kızılay Gıda Kartı uygulamasından, 150 bini kamplarda olmak üzere 250 bini aşkın Suriyeli sığınmacının yararlandığı bildirildi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızılay Gıda Kartı'nın bir yardım kartı olduğunu belirterek, "En büyük özelliği insan onurunu korumaktır. İhtiyaç sahipleri Kızılay Kartı ile alışveriş yapıp dışarı çıktıklarında kimse onların fakir mi, yoksa zengin mi olduğunu anlamaz." dedi.

Kızılay Gıda Kartı ile ihtiyaç sahiplerinin anlaşmalı marketlerden istediklerini alabildiklerini anlatan Kınık, "Özellikle Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların sorunlarını bu kartla çözdük. Kızılay olarak zaman zaman bu kartlara para yüklemesi yapılıyor. Dolayısıyla bu kartı kullananlar asla mağdur edilmiyor." diye konuştu.

Kınık, şu ana kadar 150 bini kamplarda ve 100 bini de kamp dışında olmak üzere 250 bin Suriyelinin Kızılay Gıda Kart'dan faydalandığına işaret eden Kınık, "Bu sistem yeni bir yardım modelidir. Şu anda 34-35 market zinciriyle anlaşmamız var. Suriyeli sığınmacılar da bu marketlere giderek ihtiyaçlarını karşılıyor." ifadesini kullandı.

Terör mağduru vatandaşlara yönelik çalışma

Kınık, Kızılay Gıda Kartı uygulamasını özellikle ramazan dolayısıyla terör mağduru vatandaşlara yönelik yaygınlaştırmaya çalıştıklarını kaydederek, ilk hedeflerinin 30 bin aileye ulaşmak olduğunu dile getirdi. 

HABERE YORUM KAT