1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'nin Haseke ilinde rejim-PYD çatışması
Suriye'nin Haseke ilinde rejim-PYD çatışması

Suriye'nin Haseke ilinde rejim-PYD çatışması

Esed rejimi, Haseke'de PKK'nın Suriye uzantısı PYD kontrolündeki mahalleleri savaş uçakları ve toplarla vurdu.

A+A-

Suriye'nin kuzeyindeki Haseke ilinde terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYDile Beşşar Esed rejimi arasında çatışmalar tırmanıyor. Rejim, PYD'ye karşı savaş uçakları ve topçu birlikleri kullandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed rejimi ile PYD arasında iki gün önce başlayan ve hafif şiddette devam eden çatışmalar, bugün öğle saatlerinde tırmandı. 

Rejim ordusu, Haseke'de PYD'nin kontrolündeki mahalleleri savaş uçakları ve toplarla bombaladı. İlçenin batısındaki Salihiyye, Tel Hacer ve Mufti mahallelerini hedef alan rejim bombardımanda 5 sivil ve bir PYD militanı öldü.

PYD güçleri saldırıya Haseke merkezindeki rejim karargahlarını havan toplarıyla vurarak karşılık verdi.

Çatışmalar, hafif silahlarla sürüyor.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan iç savaşın başından bu yana rejim ve PYD arasında, Halep'in kuzeyinde, PYD kontrolündeki Şeyh Maksud'da, Haseke'de petrol alanlarında ve kontrol noktalarında birkaç kez günübirlik çatışmalar meydana gelmişti. Esed rejimi, bu alanları PYD'nin hakimiyetine bırakarak güçlerini diğer bölgelere kaydırmıştı.

Esed rejimi ve PYD, Suriye'nin kuzeyindeki Haseke ilini ve Kamışlı ilçesini birlikte yönetiyor. PYD rejime vergi verirken, rejim de kamu kurumlarını çalıştırmaya devam ediyor. Esed rejimine bağlı memurlar 2011 öncesinde olduğu gibi işlerini sürdürüyor. Haseke'deki bazı işyerlerinin vergileri, PYD ve rejim arasında paylaşılıyor. Çoğu zaman rejimin ve PYD'nin kolluk güçleri kentte müşterek devriye yapıyor. Haseke'nin kuzeydoğusunda PYD kontrolündeki Rümeylan petrol sahasının PYD ve rejim tarafından birlikte korunduğu, çıkarılan petrolün bir kısmının rejime verildiği biliniyor.

HABERE YORUM KAT