1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sur'un tarihi camileri mukabele halkalarıyla şenlendi
Sur'un tarihi camileri mukabele halkalarıyla şenlendi

Sur'un tarihi camileri mukabele halkalarıyla şenlendi

Ramazan ayının gelmesiyle Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi camilerde vatandaşlar, 14 asırdan bu yana uygulanan mukabele geleneğini sürdürüyor.

A+A-

Ramazan ayının gelmesiyle Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi camilerde vatandaşlar, 14 asırdan bu yana uygulanan mukabele geleneğini sürdürüyor.

Sur'da vatandaşlar, tarihi Ulu Cami, Hz. Süleyman Cami ve Nebi Camisi'nde mukabele halkalarına akın etti.

Öğle namazının ardından tarihi camilerde başlayan mukabele halkalarına yoğun şekilde katılan Diyarbakırlılar, yediden yetmişe Kur'an-ı Kerim okumanın huzurunu yaşıyor.

Nebi Cami İmam Hatibi Ömer İleri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mukabelenin karşılıklı okuma anlamına geldiğini ve ramazanın sünnetlerinden olduğunu söyledi.

İleri, "Peygamber Efendimiz her ramazan Hazreti Cibril ile mukabele yapardı. Yani Peygamber Efendimiz Hazreti Cibril'e her ramazan Kur'an-ı Kerim'i okuyordu. O da dinliyordu. Müslüman kardeşlerimiz yoğun bir şekilde mukabeleye katılıyorlar. Mukabele toplumu kaynaştırıyor. İnsanlar kardeşçesine bir şekilde bir araya geliyor. Birlik, beraberlik, huzur içerisinde halkayı oluşturuyorlar." dedi.

Kur'an-ı Kerim'in sadece ölülere okunmaması gerektiğini kaydeden İleri, Kur'an-ı Kerim'in manasının bilerek okunmasının önemli olduğuna işaret etti.

HABERE YORUM KAT