1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suudi Arabistan'dan Husilere kışkırtıcılık suçlaması
Suudi Arabistan'dan Husilere kışkırtıcılık suçlaması

Suudi Arabistan'dan Husilere kışkırtıcılık suçlaması

Suudi Arabistan, Yemen'deki Husi milislerin ve devrik lider Ali Abdullah Salih yanlılarının kutsal mekanlara yönelik ihlallerinin Müslümanları kışkırtmayı amaçladığını belirtti.

A+A-

Suudi Arabistan, Yemen'deki Husi milislerin ve devrik lider Ali Abdullah Salihyanlılarının kutsal mekanlara yönelik ihlallerinin Müslümanları kışkırtmayı amaçladığını belirtti.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Husimilislerin, ekim ayında kutsal toprakları balistik füze ile hedef aldığı, füzenin Yemen'deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu güçlerinin müdahalesiyle Mekke'nin kilometrelerce uzağına düşürüldüğü hatırlatıldı.

"Suudi Arabistan Krallığı, Husilerin ve İran'da bulunan destekçilerinin bu olayla Müslümanların kutsallarına karşı saygısızlıklarının kesinleştiğini ve sayıları onbinleri bulan ve namaz kılan kulların hayatını düşünmeden tehlikeye attığını vurgulamaktadır. Bu da net bir biçimde Müslümanları kışkırtmayı amaçlayan, yeryüzünün en temiz ve kutsal bölgesine yönelik başarısız bir saldırı çabasıdır." ifadesine yer verilen açıklamada, olayın ciddiyetinden dolayı 17 Kasım 2016'da İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları toplantısında, bu ihlalleri şiddetle kınayan deklarasyon yayımlandığı anımsatıldı.

Açıklamada, "Mekke'yi hedef alan Husi füze atışı gerçeğinin çarpıtılmasını amaçlayan İran iddiaları işe yaramayacak ve başarısız olacaktır. Sahada meydana gelen olaylar İran rejiminin Yemen'deki darbecileri silahlar, füzeler ve askeri uzmanlarla hala desteklediğini kanıtlamakta ve bölgedeki gerilim ve istikrarsızlığın artmasına destek olmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Saldırının, Yemen krizinin çözülmesini hedefleyen uluslararası çabaları başarısız kılmayı amaçladığı kaydedilen açıklamada, "Kutsal toprakların hedef alınması terörist milisleri füze ve askeri donanımlarını geliştirmek, ileri derecede yıkıcı yöntemleriyle kullanmalarını sağlamak suretiyle İran'ın tehlikeli faaliyetlerde bulunduğunun net bir göstergesi olup bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmektedir." ifadesine yer verildi.

HABERE YORUM KAT