1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Tacikistan'da akraba evliliği yasaklandı
Tacikistan'da akraba evliliği yasaklandı

Tacikistan'da akraba evliliği yasaklandı

A+A-

 Tacikistan'da bugün itibariyle yürürlüğe giren yasa değişikliği ile akraba evliliği yasaklandı.

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nce ocak ayında "Nikah Kayıtları" ve "Aile" yasalarında yapılan değişiklikler, bugün yürürlüğe girdi.

Buna göre kardeş, amca ve hala çocuklarının da aralarında bulunduğu yakın akrabalar arasında evlilik resmen yasaklandı. 

Söz konusu değişikliğe göre, kuzenler arasında evlilik de yasaklanırken, ayrıca amca ve teyzelerin de kendi yeğenleri ile evlenmesine yasak getirildi. Yürürlüğe giren yasa değişiklikleri, ayrıca gelin ve damat adaylarına evlenmeden önce sağlık kontrolünden geçme zorunluluğu getirdi. 

Yasa değişikliklerinde çocuklara onur kırıcı isimlerin verilmesi de yasaklandı. Buna göre, Tacik ebeveynler çocuklarına Sang (Taş), Safal (Seramik), Zag (Serçe) gibi hayvan ve nesne isimlerini veremeyecek. 

Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nusrat Salimzad, söz konusu yasa değişikliğine ilişkin daha önce parlamentoda yaptığı konuşmasında, ülkede geçen yıl 25 binden fazla özürlü çocuğun kayıt altına alındığını belirterek, bunların üçte birinin akraba evliliği yapan kişilerin çocukları olduğunu dile getirmişti. 

Tacikistan parlamentosunun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi 13 Ocak'ta "Nikah Kayıtları" ve "Aile" yasalarında yapılan değişiklikleri görüşerek kabul etmişti. 

HABERE YORUM KAT