1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Talas'ta 2 bin tarihi yapı tarandı
Talas'ta 2 bin tarihi yapı tarandı

Talas'ta 2 bin tarihi yapı tarandı

A+A-

Zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip Talas Belediyesinin bu değerlerini korumak, restore etmek ve geleceğe taşımak için başlattığı yeni koruma amaçlı imar çalışmasında 2 binden fazla yapı tarandı.

Talas Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye ilçedeki tarihi değere sahip yapıları tespit etme çalışmalarını tamamladı.

Aralarında harita mühendisi, arkeolog, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, restorasyon uzmanı ve şehir plancısı gibi uzmanların yer aldığı ekip, çalışmalarını Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ile paylaştı.

Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi'ndeki toplantıda yetkililerden bilgi alan Belediye Başkanı Palancıoğlu, 2 binden fazla tarihi yapının taranıp, tescile uygun olanların belirlenerek analizlerin tamamlandığını belirtti.

Hedeflerinin tarihi ve kültürel mirasıyla ünlü ilçeyi UNESCO dünya mirası listesine dahil etmek olduğunu ifade eden Palancıoğlu, şunları kaydetti:

"Talas tarihi eserleriyle Kayseri'nin en önemli ilçesi. Özellikle tarihi Han, Harman, Tablakaya ve Kiçiköy mahallelerinde çalışmalarımız sürüyor. Talas genelinde hem kentsel dönüşüm, hem de imarla ilgili revizyon çalışmalarımız devam ediyor. Buna ilave olarak koruma amaçlı imar planı, sit alanlarının ve tescilli binaların bölgelerdeki alanda revize edilmesi gerekiyordu. Bu planların düzeltilmesiyle atıl durumdaki tarihi eserlerin ayağa kalkması, özellikle sokakların canlanması ve Kayseri turizmine katkı sağlayacak şekilde, UNESCO listesine aday olmak için çalışmalarımız hız kazandı. Yıkık dökük binalar ve sokakların tamamının ayağa kaldırılarak turizme kazandırılmasını arzuluyoruz. Sadece bunlar değil inanç turizmi kapsamında Somuncu Baba, Cemil Baba ve Yaman Dede gibi manevi isimlerimizi turizme kazandıracağız."

HABERE YORUM KAT