1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tam bir FETÖ'cü alçaklığı
Tam bir FETÖ'cü alçaklığı

Tam bir FETÖ'cü alçaklığı

A+A-

"Kaçma ihtimalim yok" diyen eski İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mustafa Çil, duruşma salonundan koşarak kaçtı. Kovalama sonrası adliyede görevli polisler Mustafa Çil'i yakalanarak duruşma salonuna getirdi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 6'sı bu davadan, 2'si başka suçlardan tutuklu bulunan 8 sanık ile 7 tutuksuz sanık ve avukatlar katıldı.

Kimlik kontrolünün ardından duruşma Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) kayıt altına alındı.

İzmir Başsavcı Vekili Okan Bato tarafından hazırlanan iddianamenin okunmasının ardından savunma yapan, soruşturma sırasında Organize Suçlar Bürosu Amiri olan ve başka suçtan tutuklu bulunan sanık Yusuf Usşen, FETÖ'nün okullarında okumadığını, dershanelerine gitmediğini, hayatı boyunca FETÖ ile hiçbir bağlantısını olmadığını belirterek, suçlamaları kabul etmediğini, amirlerinin verdiği talimatlar doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Tutuklu sanık Hakan Tan, örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmediğini, istihbarat birimlerinden gelecek raporların da kendisini haklı çıkaracağını, dava sonunda beraat edeceğine inandığını savunarak tahliye talebinde bulundu.

"KAÇMA İHTİMALİM YOK" DİYEN SANIK DURUŞMA SALONUNDAN KAÇTI
Cumhuriyet Savcısı Alpay Özbek, İzmir Emniyet Müdürü Uzunkaya'nın suçtan zarar görmesi nedeniyle davaya müdahillik talebinin kabul edilmesi, tutuklu sanıklar Erkan Değer, Hakan Tan, İbrahim Kaya, Sabri İlgüy, Mehmet Eruzun ve Engin Öztürk'ün tutukluluk halinin devamı, Mehmet Emin Çakıcı, Emin Göktaş, Behzat Tuzcu, Hakan Arık hakkında tutuklanmaları yönünde yakalama kararı çıkartılması, Seydi Ali Duru, Ahmet Pek, Nazmi Ardıç, Fatih Ulukaya ile Mustafa Çil'in tutuklanması yönünde mütalaasını verdi.

Eski İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürü Mustafa Çil, "İzmir'deki askeri casusluktaki kumpas davasında adli kontrol şartıyla serbest kaldım, kaçma ihtimalim yoktur. Tutuklanmamı gerektirecek yeni somut delil ortaya çıkmamıştır. Tutuklanmam yönündeki talebin reddine karar verilmesini istiyorum." beyanında bulundu.

Mahkeme heyetinin verdiği arada, duruşma salonundan koşarak kaçan Çil, kovalama sonrası adliyede görevli polislerce yakalanarak duruşma salonuna getirildi.

Yaklaşık bir saatlik aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Tan ve Kaya'nın tahliye edilmesine, Çakıcı, Göktaş, Tuzcu ve Arık hakkında tutuklanmaları yönünde yakalama kararı çıkartılmasına, bu davanın tutuksuz sanıkları Ardıç ile Çil'in tutuklanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

HABERE YORUM KAT