1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tanzim kararı pazarı hareketlendirdi
Tanzim kararı pazarı hareketlendirdi

Tanzim kararı pazarı hareketlendirdi

Vatandaşların büyük bir ilgiyle takip ettiği tanzim satış sisteminin meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüşü tetiklemesi, semt pazarlarına da hareketlilik getirdi.

A+A-

Vatandaşların büyük bir ilgiyle takip ettiği tanzim satış sisteminin meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüşü tetiklemesi, semt pazarlarına da hareketlilik getirdi. Fiyatlardaki düşüşlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini aktaran Pazartesi Pazarı esnafı, ürünlerdeki arz-talep dengesinin doğru kurulması halinde fiyatların daha da düşeceğini söylüyor.

gazete2.jpg

Pazardaki meyve ve sebze fiyatlarında düşüş yaşandığını ifade eden Mesut Can “Havaların ısınmasıyla fiyatlar daha da düşecektir. Ancak bu dönemde galiba seçim nedeniyle meyve ve sebze üzerinde bir spekülasyon var. Bir de hava şartlarından dolayı fiyatlar bu halde. Devlet yetkililerimiz pazarcının yıllık meyve ve sebzedeki enflasyon oranını hesap ederek adım atmalı. Biz Cumhurbaşkanımızı çok seviyoruz. Meyve ve sebzelerin piyasasını araştırsınlar. Bedava bile alsan bunun 70 kuruş masrafı var. Bu depolama olayı yıllardır gelen bir şey. Elma, limon, armut ve kivi gibi ürünler depolanır. Bunlar arz talep dengesi. Biz olmasak, bugün markette elmalar 7-8 liradan satılacak. Şimdi pazarda bir buçuk lira ile 3 lira arasında elma var. Biz vatandaşlık görevimizi yerine getirmeye razıyız. Devlet de millette bizim” diye konuştu.

“MECLİS ÜYESİ İÇİMİZDEN BİRİLERİ OLSUN”

Esnaf olarak kendilerinin de bu durumdan mağdur olduklarını dile getiren Can, “Belediyeler tanzim satış noktalarına nasıl ürün getirecek ve nasıl satış yapacak. Bu konuları iyi bilmek lazım. Bizim de bazı sıkıntılarımız var. Belediyelerin meclisine minibüsçü, bakkal, pazarcı gibi meclis üyesi alınsın. Orada bir karma yapalım. Konya zaten yüzde 100 Cumhur İttifakı’nın. Bizi temsil edecek birkaç kişi olsun” dedi. 

 “ÜRÜN YETERSİZLİĞİ FİYATLARI YÜKSELTTİ”

Ürünlerdeki arz yetersizliğinin fiyatları yükselttiğine dikkat çeken Osman Koç, “Geçen seneye göre pazardaki fiyatlar bu sene daha yüksek. Fiyatların yüksek olmasının sebebi ise ürünlerin geldiği illerde yaşanan doğal afetler. Ürün olmadığı için fiyatlar da yükseldi. Vatandaş televizyonda ıspanağın kilosunu 7-8 lira olarak görüyor. Pazara geldiğinde ise fiyatını sormaya korkuyor. Hâlbuki şu an ıspanağın kilosu 5 lira” şeklinde konuştu.

“HAVALAR ISINDIKÇA FİYATLAR DAHA DA DÜŞER”

Soğan fiyatlarının düşmeye başladığını aktaran Cengiz Yılmaz, “Patates fiyatlarımız şu an için yüksek. Dışarıdan ürün gelmeden fiyatlar düşmez. Her ürünün bir maliyeti var. Maliyetin altında kimse satamaz. Patates ve soğan hasat zamanı geldiğinde tarladan alınıp depolara gönderiliyor. Ürün çoksa fiyatlar düşer, ürün azsa fiyatlar yükselir. Kaliteli ürünlerin fiyatı ise doğal olarak yüksek oluyor” dedi. Pazarda meyve fiyatlarının düştüğüne dikkat çeken Ali Uçar, “Pazarda genel anlamda fiyatlar düşmeye başladı. Tanzim kararıyla da düşmeye başlayan fiyatlar, ilerleyen süreçte havalar ısınınca daha fazla düşer” ifadelerini kullandı.

gazete1.jpg

VATANDAŞ ARACI İSTEMİYOR

Tanzim satış noktalarının yaygınlaşması gerektiğini aktaran Veli Çınar, “Ankara ve İstanbul’da belediyelerin kurduğu tanzim satış noktalarında soğan için 2 lira dediler. Ancak pazarda 4-5 liradan satılıyor. Fiyatlarda henüz bir düşme olmamış. Fiyatların düşmesi için belediyenin 4-5 farklı noktaya indirimli ürün satmak için tanzim satış noktaları açması gerekiyor. O zaman hem ucuz fiyata meyve ve sebze alabiliriz hem de pazarda fiyatlar ucuzlar. Tanzim satış noktaları, vatandaşımız için iyi bir uygulama olacak. Çünkü vatandaşın alım gücü düştü. Ayrıca fiyatların düşürülmesi için aracılar aradan kaldırılmalı. Meyve ve sebzenin direkt üreticiden pazara gelmesi gerekiyor” dedi. 

gazete-33.jpg

“PAZAR ARABALARIMIZ DAHA UCUZA DOLACAK”

Belediyelerin hayata geçireceği tanzim satış noktası ile fiyatların düşeceğini belirten Hamide Güler ise, "Devletimizin almış olduğu karar ile belediyelerimiz daha ucuza meyve ve sebze satışı yapacak. Bu uygulama ile pazar arabalarımız hem daha ucuza dolacak hem de evlerimize daha çok meyve ve sebze götüreceğiz. İnşallah en kısa sürede Konya'mıza da gelir. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Vatandaşı düşünen ve yanında olan bir lider, farklı uygulamalarla da vatandaşının yüzünü güldürecektir" ifadelerini kullandı.

YİĞİT BERKAY ÇOPUR- SÜMEYRA KENESARI/YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT