1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tapu Kadastro başımıza yıkılacak!
Tapu Kadastro başımıza yıkılacak!

Tapu Kadastro başımıza yıkılacak!

Uzun yıllardır Konya’nın tapu ve kadastro işlemlerinin gerçekleştirildiği Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Konya 5. Bölge Müdürlüğü yoğun talep nedeniyle fiziki şartlarının yetersizliği bir yana, hizmet binasının sağlamlığı da tehlike arz ediyor.

A+A-

Konya, Tapu 5. Bölge Müdürlüğü Binasının yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddiasıyla çalkalanıyor. Binanın güçlendirilmesi için yapılan çalışmaların sadece makyaj olduğu şeklindeki yaygın görüş kulaktan kulağa yayılırken Konyalı, yaklaşan büyük tehlikeye karşı yetkililerin sessizliğinden yakınıyor. Bir de Bölge Müdürünün binanın yıkılma tehlikesiyle ilgilenmek yerine sanatsal faaliyetler göstermesine…

Uzun yıllardır Konya’nın tapu ve kadastro işlemlerinin gerçekleştirildiği Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Konya 5. Bölge Müdürlüğü yoğun talep nedeniyle fiziki şartlarının yetersizliği bir yana, hizmet binasının sağlamlığı da tehlike arz ediyor.  Her gün çok sayıda vatandaşın girip çıktığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Konya 5. Bölge Müdürlüğünde bazı bölümlerindeki kolonlarındaki çatlaklar binanın sağlamlığı konusunda akıllarda soru işareti bırakıyor. Tapu Müdürlüğünün hemen önüne yapılan alt geçit de binanın mukavemetini büyük ölçüde zayıflamasına neden oldu.

tapu-kadastro--(2).jpgYAPILDIĞI İLK GÜNDEN BU YANA SÖYLENTİ HİÇ KESİLMEDİ

İddialar sadece bugüne mahsus değil tabi. Binanın faaliyete başladığı 1997 yılından bu yana sıkıntılı olduğu ve sağlam olmadığı konusu bir şehir efsanesi olarak kulaktan kulağa yayıldı. Binanın güçlendirilmesi amacıyla birkaç defa makyaj yapıldı ancak bu şehirdeki korkuyu gidermedi. Yapılan tadilatın, sadece mantolama ve içyapı düzenlemesinden öteye gitmediğinin ve taşıyıcı görevini üstlenen sistemlerde güçlendirme çalışması yapılmadığı endişesi şehirde hala yaygın bir inanç. Bu inancı kuvvetlendiren ve Konyalıyı birazcık olsun rahatlatan tek konu ise Tapu binasının 2017 yılında başka bir yere taşınmasının planlandığı ve bunun için yeni bir bina yapılacağı noktasında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden de onay çıktığı şeklindeki duyumlar.

tapu-kadastro--(1).jpg

YAPILAN GÜÇLENDİRMELER SADECE GÖSTERMELİK MİYDİ?

Binanın halihazırda hem çalışanlar hem ziyaretçiler hem de çevresi için tehlike arz ettiği iddiası şehirde kulaktan kulağa yayılırken akıllara gelen en önemli sorulardan biri şu; Eğer bir an önce taşınmaz ve bina yıkılırsa oluşacak can kaybından kim sorumlu olacak. Bu noktada kimse sorumluluğu üstlenmek istemeyeceğinden dolayı biz uyarıyoruz. Konya Tapu Binasının yeterince güçlü olmadığı yükü kaldırmadığı ve binanın sağlam olup olmadığı noktasında büyük bir kaygı var. Bu kaygıyı gidermek için Konya en yetkili ağızlardan bir açıklama bekliyor. Önceki yıllarda, yapılan tadilatın, sadece mantolama ve içyapı düzenlemesinden öteye gitmediğinin ve taşıyıcı görevini üstlenen sistemlerde güçlendirme çalışması yapılmadığının kaygısını taşıyan Konyalılar, bu dönemde bir depremin yaşanmamış olmasına da en çok bu açıdan seviniyor.

tapu-kadastro--(3).jpg

TAPU BİNASI DA TREN YOLU’NUN HEMEN YANINDA

Tabi binaların durup dururken yıkılması Konya için pek yabancı bir kavram değil. Daha öncede Zümrüt Apartmanı Felaketiyle adını ülke gündemine taşıyan Konya, yine aynı şekilde ne can kaybı yaşamak ne de gündeme gelmek istiyor. Daha geçtiğimiz günlerde yine Tren yolu caddesindeki bir apartman yıkılma tehlikesi sebebiyle boşaltılmıştı. Büyük bir tesadüf! Eseri Tapu Binası da yine Tren yolunun hemen yanı başında.

siir--(1)-001.png

BİNA ÇÖKMEK ÜZERE, MÜDÜR ŞİİR DERDİNDE

Konyalılar Tapu Binasının yaşadığı bu ilgisizliğe karşı tepki gösteriyor. Yıllar öncesi yaşanan kötü tecrübeleri ve üzüntüleri yeniden yaşamak istemediklerini belirten Tapu Çalışanları ve Konyalılar binanın uzun yılladır süregelen üvey evlat muamelesinden kurtarılması gerektiğine işaret ediyor.  Şehirde tepkiyle karşılanan bir diğer nokta da, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Konya 5. Bölge Müdürlüğü binası yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunurken kurumun başında bulunan Kenan Çiftçi’nin binanın sağlamlığı ile ilgilenmek yerine kurumun resmi sayfasından kendi yazdığı şiirleri yayınlıyor olması.  Tüm bu yaşananlara rağmen Konya Tapu ve Kadastro Bölge Müdür Vekilliğine getirilen Kenan Çiftçi binanın sağlamlığı ile ilgilenmek yerine yazdığı şiirleri kurumun resmi sayfasında yayınlamakta bir sakınca görmüyor.

siir--(2)-001.png


İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

1 Yorum