1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarihi hamamda yüzme kursu
Tarihi hamamda yüzme kursu

Tarihi hamamda yüzme kursu

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde Osmanlı sadrazamlarından Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın yaptırdığı Büyük Hamam'ın içindeki havuzda, yaşları 5 ile 13 arasında değişen 50 öğrenciye ücretsiz yüzme kursu veriliyor- Yüzme hocalarından beden eğitimi öğretmeni C

A+A-

AMASYA (AA) - CİHAN OKUR - Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesindeki 350 yıllık Büyük Hamam'daki havuzda, öğrencilere ücretsiz yüzme kursu veriliyor.

Gümüşhacıköy'de görev yapan iki beden eğitim öğretmeni, ilçedeki öğrenciler için yüzme kursu açmaya karar verdi.

İlçede yüzme öğretilecek tesis bulunmaması üzerine kursun, Osmanlı İmparatorluğu sadrazamlarından Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından 350 yıl önce yaptırılan tarihi Büyük Hamam'ın havuzunda verilmesi kararlaştırıldı.

Uzunluğu 8, genişliği 4, derinliği de 1,5 metre olan havuzda ücretsiz verilen kursa yaşları 5 ile 13 arasındaki 50 öğrenci katılıyor. Kurs, haftada 2 gün ikişer saat olarak veriliyor.

- "Yoğun ilgiyle karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk"

Kursu açan beden eğitimi öğretmenlerinden Cem Gedik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede imkan olmadığı için öğrencilerin yüzme konusunda eksik olduklarını belirterek, "Biz de kendi imkanlarımız dahilinde kurs açarak çocuklarımıza en azından kendilerini idare edecek yüzme becerisi kazandırmayı hedefledik." dedi.

Kurs için havuzu kendilerine ücretsiz tahsis eden hamam işletmecisi Veli Çinkaya'ya teşekkür eden Gedik, şunları dile getirdi:

"Kursu açmaya karar verdiğimizde böyle yoğun ilgiyle karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. İlk başta velilere ve öğrencilere çok ilginç geldi hamam havuzunda verilecek yüzme kursu. Endişeleri vardı, 'Hamama bağlı bir havuzda yüzme kursu verilebilir mi?' diye. Şimdi öğrencilerimiz de velilerimiz de kurstan son derece memnun. Bu ay başladık kursumuza ve öğrencilerimizin hepsi yüzmeyi öğrendi. Gelecek vadeden, çok kabiliyetli öğrencilerimiz var. Destek verildiği takdirde bu hamamdan şampiyonlar çıkacak diyebiliriz."

Veli Çinkaya da hamamın havuzunu yüzme kursu için seve seve ücretsiz tahsis ettiklerini anlatarak, "Bu ilçede doğup büyüdüm. İlçenin eksiklerini bildiğimiz için çocuklarımız yüzmeyi öğrensin, spor yapsın, sağlıklı olsun düşüncesiyle yüzme kursu düzenledik. Biz elimizden gelen desteği sağlıyoruz, yeter ki çocuklarımız sosyalleşsin ve sağlıklı olsun." ifadesini kullandı.

Öğrenci velisi Hasan Göktekin, kursun açılmasından memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, "Kursun açılacağını duyunca çok sevindik. Çünkü küçük bir ilçedeyiz ve imkanlarımız sınırlı. Çocuklar sosyalleşme konusunda da sıkıntı yaşıyordu. Bu anlamda çok güzel bir fırsat oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.


HABERE YORUM KAT