1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tasarrufta ilk adım yalıtım
Tasarrufta ilk adım yalıtım

Tasarrufta ilk adım yalıtım

Dış cephe mantolamanın ısınmada yüzde 40’a varan bir tasarruf sağladığını söyleyen Duran Küçükünal, bu sitem ile hem ısı hem ses yalıtımın yapıldığını bunun yanında binalara estetik bir görünüm de kazandırıldığını söyledi.

A+A-

Dış cephe mantolama hem Türkiye’de hem de Konya’da oldukça yaygınlaştığını ve bu sitemin birçok yararının olduğunu ifade eden DRN Yapı ve İnşaat İşletmecisi Duran Küçükünal, “Son yıllarda kış aylarının daha soğuk geçmesi nedeniyle de 2010 yılından itibaren dış cephe mantolama işleri arttı.  Bu konuda müşterilerimize önerdiğimiz ilk ürün taş yünüdür. Taş yünü sıkıştırılmış İzocam’dan yapılmış bir üründür.  Bunun dışında EPS ve XPS gibi ürünler de dış cephe mantolamada kullanılabiliyor. Dış cephe mantolamanın binaya birçok faydası bulunmaktadır. Kışın 1000-1200 lira civarında bir yakıt maliyeti olan bir ev dış cephe mantolama yapıldıktan sonra yüzde 40 oranında bir tasarruf sağlar. Ayrıca dış cephe mantolamanın bir de ses yalıtımı katkısı da vardır. Dış cephe mantolamanın yakıt tasarrufunun dışında binaya estetik bir görünüm de kazandırıyor. Bir boyanın ömrü ortalama 10 yıldır. Bu sitem binanızı 10 yıl daha gençleştirir.” dedi.

kucuknal.jpg

“ISI TASARRUFUNDA PENÇELERELER DE ÖNEMLİ”

Isı yalıtımı yaptırıp da fayda göremedim diyenlerin öncelikle pencerelerini kontrol ettirmeleri gerektiğinin altını çizen Küçükünal,“Bu pencereler ahşap doğrama pencerelerse ve pencere kenarları yalıtılmadıysa ister istemez ısı kaybı oluşacaktır. Bu nedenle de dış cephe mantolama yaptığımız binalarda müşterilerimize imkânları varsa pençelerini değiştirmelerini, böyle bir imkânları yoksa da pençelere kenarlarının yalıtım malzemesi ile kaplanmasını öneriyoruz. Dış cephe mantolama yaygınlaşınca bu işi yapanlar da çoğaldı. Dolayısıyla da bir rekabet ortamı oluşmuş oldu. İnşaat firmaların büyük çoğunluğu dış cephe mantolamayı satışta kolaylık sağladığından en başta yapıyorlar. Böylece binanın kalitesi ve değeri de artmış oluyor.” şeklinde konuştu.

dis-cephe--(1).jpeg

“DIŞ CEPHE MANTOLAMADA ZORUNLULUK KALKTI”

Dış cephe mantolamayı devletimizin bazı sebeplerden dolayı sorunlu kıldığını ancak daha sonra bu zorunluluğun kaldırıldığını da sözlerine ekleyen Küçükünal, “Dış cephe mantolamayı devletimiz önceleri 2018 yılına kadar zorunlu kılmıştı. Daha sonra bazı kalitesiz ürünler ve Amerikan Panel siteminde yangınlardan dolayı sıkıntı çıkınca zorunluluk kapsamından çıkarıldı. Taş yününün yanması ve tutuşması son derece zordur. Amerikan Panel kullanılan bir evde ise yangın plastik malzeme kullanıldığından çok hızlı ilerleyebiliyor.  Devletimizin önceleri bu istemi mecbur kılmasının sebeplerinden biri mevsim şartlarının değişmesiydi. Bunun dışında enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuzdan bu enerji kullanımını daha aşağılara çekmek düşünüldü. Çünkü dışa bağımlı olduğumuz bir kaynağı ne kadar çok kullanırsak ülkemize o kadar zararı vardır.” ifadelerini kullandı.

dis-cephe--(1).jpg
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT