1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Tatilcilere "araç bakımı" uyarısı
Tatilcilere "araç bakımı" uyarısı

Tatilcilere "araç bakımı" uyarısı

A+A-

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bayrakçeken, 9 günlük bayram tatili ve devamında çıkılacak yaz tatili öncesi sürücülere araçlarının far temizliğini ve lastik bakımlarını yaptırmaları, polen ve hava filtrelerini değiştirmelerini tavsiye etti.

Bayrakçeken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trafik kazalarının insan, yol ve taşıt olmak üzere üç temel faktör ile gerçekleştiğini söyledi. 

Sürücü, yaya ve yolcu faktörünün kazalarda önemli rol oynadığını dile getiren Bayrakçeken, "Hava sıcaklığının artmasıyla dikkat dağınıklığı, görüş kaybı, reflekslerde zayıflama, uyku hali gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir." dedi.

 

Kazalarda frenleme ve reaksiyon mesafelerinin belirleyici olduğuna işaret eden Bayrakçeken, "Reaksiyon mesafesi, kişilerin genç-yaşlı, uykulu-uykusuz veya alkollü olmasına bağlıdır. Bu mesafe taşıtların ivmesine göre değişir. 50 kilometre hızla giden bir araçta 10 metre olan bu mesafe, 110 ile gidiyorsa yaklaşık 23 metredir. Burada kastedilen, sürücünün tehlikeyi algılaması, ayağını gaz pedalından çekip fren pedalına götürmesi, pedaldaki boşluğu alması, fren sisteminin aktif hale gelmesi, balataların diske teması ve frenlemenin başlamasına kadar geçen süreyi kapsıyor. Oldukça uzun bir süre. Yine sıcaktan etkilenen yayalarda görüş zayıflaması ve dikkat dağınıklığı olabiliyor." diye konuştu.

Bayrakçeken, araçlarda lastik bakımı ve hava basıncı uygunluğunun frenleme mesafesine doğrudan etki yaptığını belirtti.

Yola çıkacak kişilerin araçlarının bakımlarını özellikle uzman kişilere yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Bayrakçeken, şunları kaydetti:

"Yola çıkmadan önce mutlaka aracın lastik bakımları yaptırılmalı. Lastiklerin arasında basınç farklılığı olmamasına dikkat edilmeli. Motorla ilgili, özellikle hava ve polen filtresi, bujiler gibi servis tarafından yapılması gereken işlemler unutulmamalı. Bunlardan değişmesi gerekenler mutlaka değiştirilmeli. Örneğin hava filtresinin değişmemesi yakıt tüketimini artıracaktır ayrıca farların dış camlarının temizliğine dikkat edilmeli. Yakıt tüketimi ayarlarının da mutlaka yapılması gerekiyor."

- Klima yüzde 30 güç kaybına neden oluyor

Araçlarda klima kullanımının motor performansını etkilediğini hatırlatan Bayrakçeken, açık klimanın motorda yüzde 30’a varan güç kaybına sebep olduğunu aktardı. 

Bayrakçeken, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken unsurların olduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu: 

"Özellikle uzun süreli yokuş çıkarken veya sollama yaparken klima açıksa bazen aracımız çabuk hızlanmayabilir. Böyle durumlarda klimayı gerekirse kısa süreliğine kapatmak lazım. Bir de klimanın sürekli gücünü yükseltip alçaltmak yerine, düşük derecede sürekli çalışması daha uygundur. Yazın en çok dikkat edilmesi gereken husus, bakımların zamanında yapılmasıdır. Bu bakımlar motorun çalışmasını, dolayısıyla egzoz emisyonlarını ve benzeri performansları büyük oranda etkiliyor."

HABERE YORUM KAT