1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TBMM Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı için mesai yapacak
TBMM Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı için mesai yapacak

TBMM Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı için mesai yapacak

Meclisi bu hafta da yoğun bir gündem bekliyor. Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda görüşülecek .

A+A-

Meclisi bu hafta da yoğun bir gündem bekliyor.

TBMM Genel Kurulunda, Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı görüşülecek.

Tasarıyla, merkezi İstanbul'da olan "Maarif Vakfı" adıyla bir vakıf kurulacak.Vakıf, yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak, örgün, yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden, üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burs verecek, okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açacak.

Yurt içinde de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirecek olan vakıf, bilimsel araştırmalar ve araştırma, geliştirme çalışmaları yapacak, yayınlar, metotlar geliştirecek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütecek.

Vakıf tarafından yurt dışında örgün ve yaygın eğitim kurumları açılan şehirlerde diğer kamu kurum ve kuruluşları aynı amaçla başka birimler oluşturamayacak.

Maarif Vakfı, ihtiyaç halinde faaliyetlerini, özel hukuk tüzel kişiliğine haiz şirketler kurarak veya devralarak gerçekleştirebilecek. Vakıf, yurt içi ve yurt dışında iktisadi işletme veya sermaye şirketi kurabilecek, devralabilecek ve bunlara ortak olabilecek. 

Mütevelli heyeti, yönetim kurulu ve denetim kurulundan oluşacak vakıfta, 12 üyeli mütevelli heyeti karar organı olacak. Mütevelli heyeti üyelerinin 4'ü Cumhurbaşkanı ve 3'ü Bakanlar Kurulu tarafından atanan 7 daimi üye ile 2'si Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi olmak üzere, Dışişleri ve Maliye bakanlıkları ile YÖK temsilcilerinden oluşacak.

Milli Eğitim Bakanlığının uygun gördüğü, yurt dışındaki kamuya ait varlıklar Bakanlar Kurulu kararıyla, bedelsiz olarak vakfa devredilecek. Maarif Vakfı için Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyon lira aktarılacak.

Genel Kurul çarşamba ve perşembe günleri çalışacak 

Genel Kurul bu hafta, alınan karar gereği çarşamba ve perşembe günleri çalışacak. Siyasi partilerin grup toplantıları ise salı günü gerçekleştirilecek. 

Meclisteki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları görüşecek.

HABERE YORUM KAT