1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TEOG'daki başarısının sırrı kitap okumak
TEOG'daki başarısının sırrı kitap okumak

TEOG'daki başarısının sırrı kitap okumak

Tuncelili Mahir Gündoğdu, 120 sorunun tümünü doğru yanıtladığı Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavındaki başarısının sırrının kitap okumak olduğunu belirtti.

A+A-

Tunceli'de bir yandan okula giderken diğer yandan hayvancılıkla uğraşan ailesine yardım eden Mahir Gündoğdu, 120 sorunun tümünü doğru yanıtladığı Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavındaki başarısının sırrınınkitap okumak olduğunu belirtti.

Çemişgezek ilçesindeki Payamdüzü Ortaokulu öğrencisi Mahir Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başarının yolunun çalışmaktan geçtiğini söyledi.

TEOG sınavına hem çalışarak hem de kitap okuyarak hazırlandığını belirten Gündoğdu, şunları söyledi:

"120 soruda 120 yapmak aslında zor değil. Yani arkadaşlarım biraz kafalarını derse verseler ve bol bol kitap okusalar, gerekeni yapsalar bunu yapmak zor değil aslında. Yani bana göre böyle. Bu başarımda ailemin ve öğretmenlerimin payı büyük. Çünkü biz okulda ders görürdük, dersten sonra bizimle anne baba gibi ilgileniyorlardı."

Derslerinin yanı sıra kitap okumayı çok sevdiğini ifade eden Gündoğdu, "Arkadaşlarıma tavsiyem derslerine azimle çalışsınlar, derslerden sonra bol bol kitap okusunlar. Kitap boş zaman işi değildir. Kitaba da ayrı bir zaman ayrılmalıdır. Bence böyle yapsalar benim gibi 120'de 120 yapmak çok zor bir şey değil aslında." dedi.

"Doktor olmak istiyorum"

Ailesinin hayvancılıkla geçimini sağladığını ve kendisinin de hayvanları çok sevdiğini belirten Gündoğdu, şunları anlattı:

"İleride de doktor olmak istiyorum. İnşallah hayalim gerçekleşir. Aileme de yardımcı oluyorum. Okuldan arta kalan zamanlarımda, yaz tatillerimde. Mesela şu anda yayladayım. Derslerden izin aldım geldim, ailemin yanına, aileme yardım ediyorum. Küçükbaş hayvancılıkla ilgileniyoruz ve geçimimizi sağlıyoruz. Mesleğimiz de bu." 

"Koyunlara gittiğinde kitapları beraberinde götürüyor"

Mahir'in kendilerine çok yardım ettiğini belirten anne Türkan Gündoğan da oğluyla gurur duyduğunu ifade etti.

Oğlunun çalışkan bir çocuk olmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirten Gündoğan, "Duygulandım, heyecanlandım, sevinçliyim. Oğlumun bu başarıyı yakalamasından gurur duydum. Mahir, koyunları otlatıyor, hayvanları sağıyor, yardım ediyor. Kitapları elinden hiç eksik etmiyor. Koyunlara gittiğinde poşetine kitapları koyup beraber götürüyor. Bazen kendisine kızıyoruz ama çok aşırı düşkün kitaplara." dedi.

HABERE YORUM KAT