1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Terör mağduru 70 aile devletin sunduğu olanaklarla yaşamlarını devam ettiriyor
Terör mağduru 70 aile devletin sunduğu olanaklarla yaşamlarını devam ettiriyor

Terör mağduru 70 aile devletin sunduğu olanaklarla yaşamlarını devam ettiriyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve geçici olarak Bitlis'e yerleşen 70 aile, devletin sunduğu olanaklarla yaşamlarını devam ettiriyor.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve geçici olarak Bitlis'e yerleşen 70 aile, devletin sunduğu olanaklarla yaşamlarını devam ettiriyor.

Sokağa çıkma yasağı ve terör olayları nedeniyle yaşadıkları kentlerden göç etmek zorunda kalarak Bitlis'e gelen terör mağduru 70 aileye, yardım eli uzatıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) İl Müdürlüğü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör olaylarından dolayı, Bitlis il merkezi ve ilçelerine yerleşen terör mağduru ailelere, maddi ve manevi destek veriyor.

ASP İl Müdürü Mehmet Emin Çakan, AA muhabire yaptığı açıklamada, ülkede son zamanlarda yoğun olarak yaşanan terör olaylarından dolayı, Bitlis'e, Hakkari, Şırnak, Mardin, Batman, Diyarbakır ve ilçelerinden ailelerin geldiğini söyledi.

Kente gelen 70 ailenin il merkezi ve ilçelere yerleştiğini ifade eden Çakan, şöyle devam etti:

"Bu aileleri birebir karşılama, yerleştirme ve ziyaret konularında Valiliğimizin talimatıyla birçok çalışma yaptık. Bu çalışmalarda ilimize yaklaşık 70 aile geldi. Kişi sayısı yaklaşık 200 civarında. Meslek elemanlarımız, ilk başta bu ailelere giderek incelemeler yaptı. Sosyal ve ekonomik yardımlar konusunda ön tespitler yaptık. Daha sonra hangi aileye, ne tür yardım yapılacağı konusunda kararlar alındı. Ailelere, gerek kurum olarak gerekse Milli Eğitim ve Sağlık müdürlükleri yardımda bulundu. İlk etapta bu ailelerin hepsine Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla gıda, giyim, ev kirası ve birçok yardım sağlandı."

"Devletin sıcak eli üzerimizde" 

Terör olaylarından dolayı Şırnak'tan göç ederek Bitlis'in Tatvan ilçesine yerleşen 34 yaşındaki Reşit Ergin, "Buradaki Sosyal Hizmetler ve SYDV bize çok yardımcı oldu. Kira bedelimizi karşıladı. Devletin sıcak eli üzerimizde. Allah razı olsun ancak artık evimize ve yurdumuza dönmek istiyoruz. Artık bu memlekette kardeşlik istiyoruz. Memleketimize huzur ve güvenli şekilde gitmek istiyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT