1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Teröristlerin pişmanlığı ifadelerine yansıdı
Teröristlerin pişmanlığı ifadelerine yansıdı

Teröristlerin pişmanlığı ifadelerine yansıdı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde TSK ve emniyet unsurlarınca terör örgütü PKK ve finans kaynağı uyuşturucuya yönelik operasyonda güvenlik güçlerinin çağrısı üzerine 6 terörist teslim oldu.

A+A-

Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor.

Dağlık ve ormanlık alanda, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede örgüt mensuplarınca kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve örgütün finans kaynağı olan yasa dışı uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca başlatılan operasyon başarıyla yürütülüyor. 

"Kenevir ekenlerden vergi alıyorlar"

Lice'de çok sayıda arazide Hint keneviri ekildiğini ve söz konusu alanlarınteröristlerin denetimde olduğunu anlatan C.Y, "Buradaki tarlalar PKK'nın denetiminde. Kenevir ekenlerden yüzde 20 vergi alınıyor. Örgüt bu şekilde ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu köylerin hemen hemen hepsi kenevir için örgüte yardım ediyor." ifadelerini kullandı.

Örgüte katılmak isteyenlere çağrı

Ailevi sorunlardan dolayı terör örgütüne katıldığını savunan C.Y, terör örgütüne katılmak isteyenlere, "Bu dağ başlarında zaten insan yaşayamaz. Ailesinden kopuk, annesinden babasından kopuk insan hiç yaşayamaz. Dağ başlarında ölümü beklemek çok zor. İnsan kaçmak istediği zaman da bırakmıyorlar. Ailelerinden, arkadaşlarından, yaşamlarından uzak durmasınlar. Örgüt sorumluları kaçmak isteyenleri öldürüyor. Gençliklerine yazık. Örgüte katılmasınlar, biz pişman olduk." çağrısında bulundu.

Örgüte HDP il binasında katılmış

Suriyeli Şeyh Osman kod adlı M.Ş, ifadesinde Suriye'deki iç savaştan kaçarak İstanbul'a geldiğini ve burada çobanlık yaptığını belirterek, yanına gelen bazıteröristlerin "Bizimle gelmezsen ailene zarar veririz" diyerek kendisini tehdit ettiğini aktardı.

M.Ş, ifadesinde şunları kaydetti:

"İstanbul'dayken YPG'liler geldi bana 'savaşacaksın' diyerek tehditte bulundu. Beni önce HDP il binasına götürdüler. 12 gün önce de buraya geldim. Vallahi çok pişmanım. Kaçmak için plan da yaptım. Ben teslim olacaktım, buranın sorumlusu 'Agir' örgütten kim kaçarsa onu vuruyor. Ben Türkiye Cumhuriyetinden özür dilerim."

"YPG'nin örgütlenmesini PKK yapıyor"

M.Ş, YPG'nin PKK'nın Suriye'deki kolu olduğuna vurgu yaparken,"YPG ile PKK aynı, aralarında fark yok. YPG'nin örgütlenmesini de PKK yapıyor. Kuralları, talimatları PKK belirliyor." ifadelerini kullandı.

"Bize Allah'a inanmadıklarını söylüyorlardı"

Serhad kod adlı Ağrı doğumlu H.A, PKK'ya 15 Nisan'da HDP'nin İstanbul'daki gençlik toplantılarında katıldığını, bunun için pişmanlık duyduğunu belirtti.

Ağabeyinin asker olduğuna dikkati çeken H.A, örgüte katılmak isteyenlere şöyle seslendi:

"Kimse örgüte katılmasın, burada Allah'a inanmıyorlar. Burada hayat yok. Buradaki tarlalara kenevir ekiliyor, örgüt bundan pay alıyor. Biz burada geldiğimizde özellikle söylediler. 'Bu köylülere karışmayın' dediler. 'Esrar eksinler, bize zararı yok, vergisini alıyoruz, yüzde 20'si bizimdir' dediler. Agir adlı örgüt sorumlusu söyledi bunu. Emir büyük yerden geliyor. Örgütten kaçmayı düşündüm, bu operasyondan sonra gidip karakola teslim olacaktım. Sakın örgüte katılmasınlar. Bu iş öyle uzaktan bakıldığı gibi değil. Burada Allah inancı yok, gençleri zehirliyorlar esrarla. Bize Allah'a inanmadıklarını söylüyorlardı, kendi aralarında Allah ile dalga geçiyorlar. Agir kod adlı örgüt sorumlusu 'En büyük benim, Allah değil' diyordu."

HABERE YORUM KAT