1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TİKA’dan Iraklı öğrencilere eğitim desteği
TİKA’dan Iraklı öğrencilere eğitim desteği

TİKA’dan Iraklı öğrencilere eğitim desteği

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak’ın Selahaddin vilayetindeki okullara kırtasiye malzemesi desteğinde bulundu.TİKA'dan...

A+A-

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak’ın Selahaddin vilayetindeki okullara kırtasiye malzemesi desteğinde bulundu.

TİKA'dan yapılan açıklamaya göre, Tuzhurmatu ilçesinde Türkmen öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu ve Türkçe dersleri verilen toplam 30 okulda, 2018-2019 eğitim dönemine başlayan 1. sınıf öğrencileri için 2 bin adet okul çantası ve kırtasiye malzemeleri dağıtıldı.

Tuzhurmatu El-Seyyap İlkokulunda gerçekleştirilen törene, TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Selahaddin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, eski Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Selahaddin İl Eğitim Müdürlüğü Türkmence Bölüm Müdürü Nihat Kuşçu, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Esmer, 59 ülkede faaliyet gösteren TİKA’nın önceliklerinden birisinin eğitim olduğunu, eğitim projelerinin anaokullarından başlayarak üniversitelere kadar devam ettiğini dile getirerek Tuzhurmatu’daki öğrencilerin eğitimine katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Muhtaroğlu ise Türkiye'nin varlığını TİKA aracılığıyla Tuzhurmatu’da görmekten dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Irak’taki Türkmen nüfusun birçok sorununun bulunduğunu, en önemlisinin eğitim olduğunu kaydeden Mimaroğlu da Irak’ta tamamen Türkmence eğitim veren okulların sayısının artmasını istediklerinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT