1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tiyatroda perde hiç kapanmıyor
Tiyatroda perde hiç kapanmıyor

Tiyatroda perde hiç kapanmıyor

Son günlerde artan ilgiyle yüzde yüz doluluk oranına ulaşan Konya Devlet Tiyatroları, adeta bir perdeyi kapatmadan diğerini açıyor.

A+A-

Son günlerde artan ilgiyle yüzde yüz doluluk oranına ulaşan Konya Devlet Tiyatroları, adeta bir perdeyi kapatmadan diğerini açıyor. Konya’da, yılda 42 bin kişinin tiyatrolara konuk olduğunu söyleyen Devlet Tiyatroları İl Müdürü Doğan Doğru, “Kuruluş amacımıza sadık kalarak Türk yazarlarını ve Türk edebiyatını desteklemek ve bu eserlere gerekli önemi vermek için, oyunlarımızda yüzde 62 oranında yerli figürleri konu ediniyoruz” dedi.
 

14 yıldır Konya Devlet Tiyatrosu sanatçısı olduğunu aktaran Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü ve Sanat Yönetmeni Doğan Doğru, “Yaklaşık 8 ay gibi bir süredir de Sanat Yönetmenliği ve idarecilik gibi bir görevimiz oldu. Konya Devlet Tiyatrosu benim için ailem ve çocuklarından sonra gelen yerdir. Çünkü bağlı olduğunuz işe aidiyetiniz yüksek olmalı ki o işe sahip çıkmanız daha farklı olsun. Konyalı vatandaşlarımızın tiyatroya karşı ilgisi çok yüksek. Tabi bu birden olmadı. Bu sadece şahsımı emeği ile değil, benden önce idarecilik yapmış dostlarımın bir tuğla daha koyması ile gelişen bir durum oldu. Geçen seneyi yüzde 92’lik bir doluluk oranı ile kapattık. Bu sene ise yüzde 100 ile gidiyoruz. Oyun içerikleri bazında ise devlet tiyatrolarının kuruluş amacının ilk maddelerinde ‘Türk yazarlarını ve Türk edebiyatını desteklemek ve bu eserlere gerekli önemi vermek’ der. Bizde bu bağlamda dünya edebiyatından örnekler göstermekle beraber yüzde 65’e yakın oranda yerli yazarlarımızın oyunlarını oynatıyoruz. Yani bunun içinde Orhan Asena, Turan Oflazoğu, Turgut Özakman, Genel Müdürlük bazında baktığımız zaman Türk tiyatrosu adına Necip Fazıl ve Güngör Dilmen gibi büyük isimler yer alıyor.  Tabi ki dünya tiyatrosu adına da örnekler veriliyor ama bu söylediklerim Genel Müdürlük bazında” diye konuştu.

konya-devlet-tiyatrosu-doga-dogru.jpg

“KONYA HALKI TİYATROSUYLA ÇOK BARIŞIK”

Bilet satışlarının oyunun temsilinden 14 gün önce satışa çıktığını vurgulayan Doğru, “Hem gişeden hem de internet üzerinden saat 10.00 gibi bilet satışlarımız başlar. Biletlerimiz de 15-20 dakika içerisinde tükenir. Çünkü gerçekten kemik bir tiyatro seyircimiz var. Bu anlamda çok ciddi, şikâyetler alıyoruz ama bu şikâyetlerin yapıcı olmasında biz de telkinde bulunuyoruz. Çünkü bilet bulamıyoruz yerine salon yeterli değil, daha büyük bir salon olsun dendiği zaman bu daha yapıcı bir eleştiri olacaktır. Konya halkı tiyatrosuyla çok barışık ve bu baktığınız zaman bizim gülen ve aydınlık yüzümüz.  Çünkü Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yerleşik olarak 81 vilayetimizde sadece 12’sinde var” şeklinde konuştu. 

konya-devlet-tiyatrosu-(1).jpg

“YILDA 6 BİN 600 KEZ PERDE AÇIYORUZ”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde en çok çalışan kurumlarından bir tanesi olduğunu iddia eden Doğru, “Biz yılda 6 bin 600 kez perde açıyoruz. Dünyada bunu yapabilen devlete bağlı bir tiyatro kurumu yok.  Yani bizim için Konya ne kadar merkeziyse Hakkâri o kadar merkezi. Ülkemizin dört bir köşesini sayarsak 81 ilin 81’inde de turne yapabilmek için Genel Müdürlük adına uğraşan bir yeriz.  Konya Devlet Tiyatrosu olarak da geçen hafta Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta turnemiz vardı. Buradaki, sanatseverlerde karşı bu kültür aşkını götüren bir kurumuz. Evet belli kadro sorunlarımız var. Ama eldeki imkânlarla biz bunu en iyi şekilde değerlendirerek çözmeye çalışıyoruz. Bu noktada bir imkânsızlığımız olmuyor. Tabi ki çok zorlanıyoruz. Onunla alakalı beklediğimiz bir Devlet Tiyatrosu Stajyer Sanatçısı Sınavı açılması noktasında bir beklentimiz var. İnşallah bunu ilerleyen zamanlarda üst makamlardaki insanlar sağlayacaklardır” dedi.

konya-devlet-tiyatrosu-(2).jpg

“TİYATRONUN EVRENSELLİĞİNİ GÖSTERDİK”

Tiyatronun sevdalanmadan yapılabilecek bir iş olmadığına dikkat çeken Doğru, “Kişi önce kültürüne sevdalanır sonra o kültürünü anlatmaya ve yaymaya sevdalanır. Ve biz Devlet Tiyatrosu oyuncuları olarak bunu ciddi anlamda benimsemiş insanlarız. Sezonumuz ekim ayında seyirciyle buluşarak açılır. Mayıs’ın 15’inde kapanır ama Genel Müdürlüğümüzün geçen yıl başlattığı nöbetçi tiyatro uygulaması bazında sezon hiç kapatmadı. Burada okul bahçelerinde, köy meydanlarında veya Pazar yerlerinde orta oyunu bazındaki oyunlarla oradaki çocuklara ulaşıldı. Tiyatronun ne kadar evrensel bir iş olduğunu gösterdiğimiz faaliyetlerimiz oldu. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerimiz oluyor. İlgili Ceza İnfaz Kurumları veya Konya Ovası Projesi kapsamında girişimlerimiz oluyor. Bu arada Genel Müdürlüğümüzün desteği ile dünyada eşi benzeri olmayan bir festival tarzını yapıyoruz. ‘Bin Nefes Bir Ses Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’. Yani bin nefes geliyor ve bir ses oluyor. O da Türkçe oluyor. Bu da çok özel bir festival. 12.’sini yapacağız” ifadelerini kullandı.

konya-devlet-tiyatrosu-(3).jpg

“AMACIMIZ DAHA FAZLA İNSANI TİYATRO İLE BULUŞTURMAK”

Aktivite olarak dolu dolu geçecek bir sezona başladıklarının altını çizen Doğru, “Tabi bu yeterli değil. Daha fazla seyirciye ulaşmak ve daha fazla insanı tiyatro ile buluşturmak amacımız. Yükselen bir ivme ile çok güzel noktalara geldik. Bu sene Turgut Özakman’ın yazdığı Fehim Paşa Konağı ile sezonumuzu açtık. Turan Oflazoğlu’nun yazdığı Fatih Bizans Düştü ile Türkiye Sanat Kurumu Ödülünü aldığımız oyun repertuarımızda devam ediyor. Yabancı bir eser olan Tuhaf İkili devam ediyor. Nasrettin Hoca İnadının Sonu isimli çocuk oyunumuz çalışıldı bu sene. Sonrasında Şeb-i Arus törenleri için Uyan isimli eserimizin çalışmalarına başlandı. Daha sonrasında ise Tarık Buğra’nın ölünün 100. yılı sebebiyle Akümülatörlü Radyo isimli oyunumuzun prova aşaması başladı. Gökkuşağı Ülkesi diye yeni bir oyunumuz çıkacak. Sezonu kapattıktan sonra ise Konya’nın çevre ilçelerinde çocuklara ulaşabilmek adına seyyar sahne için tır projemiz de var” dedi.

“HERKESİN TİYATROYA GELEBİLMESİNİ SAĞLIYORUZ”

Mevcut Konya Devlet Tiyatrosu’nun koruma altında olan bir bina olduğunu vurgulayan Doğru, “Eskiden burası Halkevi ve Kütüphane olarak kullanılmış. Burasını ana merkez olarak düşündüğümüzde yeni yapılacak bir bina artı olarak olmalı. Buradan taşınıp oraya gitmek düşüncesinde değiliz. Avrupa’ya baktığımız zaman neredeyse her mahallede bir tiyatro binası var. Belki o kadar değil ama bu şehirde Devlet Tiyatroları’na artı bir salonun ya da binanın daha olması, sanatseverler ile daha çok buluşmamızı sağlayacak. Devlet Tiyatroları halka hizmet ve daha az kazançla daha çok hizmet verme mantığında olduğu için özel tiyatrolar gibi çok yüksek fiyatlara bilet satmıyor. Dar gelirli aileden yüksek gelirli aileye kadar herkesin tiyatroya gelebilmesinin olanağını sağlayan bir yer. Bunun içinde artı bir sahne daha, bu kente çok şey katacak” şeklinde konuştu.

“İNSANLAR TİYATROYA ALAKALI”

Konya Devlet Tiyatrosu’nun geçen sene yüzde 92’lik doluluk oranını yakaladığını vurgulayan Doğru, “250 farklı ülkeyi ağırladık. Ortalama haftada 8 temsil yapıyoruz. Bu da ayda 32 temsil yapıyor. Turneler harici sezona vurduğumuzda ise 130-140 temsillik bir rakama ulaşıyor. Bunu da 300 seyirci ile çarptığımız zaman ortalama 42 bin seyirci oyunlarımızı izlemiş oluyor. Aslında baktığımız zaman insanlar tiyatroya alakalı ve tiyatrosuna sahip çıkıyorlar. Yemek içmek gibi tiyatro ihtiyaç olan bir şeydir. 2. Dünya Savaşı’nda Avrupa’da her yer yıkılmış bir kıtanın ilk tadilat yaptığı yerler tiyatro ve opera binaları. Çünkü o buhran içerinden çıkıp kültürün ve sanatın desteği ile o psikolojiden dışarıya çıkarma düşüncesiydi.  Doktorun stetoskobu hastanın sırtına koyması ile bizim ağzımızdan çıkan bir repliğin bu devlete ve millete olan amacı aynı amaç. Bu yüzden sanata evet, sanatla devam diyorum” diyerek sözlerine son verdi. 

YİĞİT BERKAY ÇOPUR / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT