1. HABERLER

 2. KONYA

 3. Torun – ecdat buluşması tarihe altın harflerle geçti
Torun – ecdat buluşması tarihe altın harflerle geçti

Torun – ecdat buluşması tarihe altın harflerle geçti

Selçuklu Belediyesi Konya tarihinin en büyük kültür projesinde “Selçuklu Torunları’nı Ecdadı ile buluşturmuştu.” Bu muhteşem proje kapsamında Çanakkale’ye uçakla götürülen on binlerce öğrenci o gün yaşadıklarını unutmuyor/unutamıyor.

A+A-

Bir büyük zaferin 102. Yılını kutluyoruz. Belki de tarihin en büyük zaferinin. Daha önce hiçbir millet bütün dünyaya karşı bu denli yokluklar içinde bir var oluş mücadelesi vermedi ve bu mücadeleyi zaferle taçlandıramadı. İşte 102 yıl önce vatan toprağını işgal etmek isteyen düşmanlara karşı verilen bu mücadeleye ev sahipliği yapan Çanakkale geçtiğimiz yıl Selçuklu Torunlarını bir gün boyunca misafir etti. 10. Sınıf öğrencileri uçakla Çanakkale’ye gidip bu tarihin en önemli zaferine tanıklık edip aynı gün uçakla Konya’ya geri döndüler. Konya Kültür Tarihinin bu en büyük projesinin sahibi Selçuklu Belediyesi. Önceliğin 10. sınıf öğrencilerine verildiği organizasyonda 12 bin 100 kişi Selçuklu’dan Çanakkale’ye gitme ve tarihi mekanları profesyonel rehberler eşliğinde gezme fırsatı buldular.

12 BİN ÖĞRENCİ TARİHİ BİR GÜNE ŞAHİT OLDU

“Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor” organizasyonu kapsamında Konya’dan ilk uçuş Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile gerçekleşti. 10. sınıf öğrencileri ve öğretmenlerden oluşan 171 kişilik kafile ile başladı.Sonra peyderpey 12 bin kişi Çanakkale’de bir tarihe tanıklık etti. Aralarında ilk kez uçağa binmenin heyecanını yaşayan öğrencilerin de bulunduğu grup Çanakkale’de profesyonel rehberler tarafından karşılandı. Aynı gün içinde ilkleri yaşayan öğrenciler, ilk defa deniz yolculuğu yapmanın heyecanıyla tarihi yarımadaya ulaştılar. Tarihe şahitlik eden öğrenciler gezinin ilk kısmında Kilitbahir Kalesi’ni ziyaret etti. Namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Çanakkale Şehitler Abidesi’ni gezen öğrenciler öğle yemeğini Alçıtepe Köyü’nde yediler. Ziyaretin öğleden sonraki kısmında Anzak Koyu, Arıburnu, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı’nı ziyaret eden öğrenciler rehberlerin anlatımıyla duygusal anlar yaşadılar. Öğrenciler ayrıca Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde, Çanakkale Savaşı sahnelerinin 3 boyutlu olarak anlatıldığı 11 salonda 1 saat 15 dakikalık tarih yolculuğu yaptılar.

“ÖĞRENCİLER, PROJE İLE İLKLERİ YAŞADILAR”

Çanakkale Şehitler Abidesi rehber tarafından okunan şiire toplu bir şekilde eşlik eden öğrenciler, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a, “Çanakkale’den Selçuklu Belediye Başkanımıza selam olsun” diyerek selamlarını ilettiler. İlk defa uçağa binmenin, ilk defa deniz yolculuğu yaparak Çanakkale’yi gezmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşayan öğrenciler, “Selçuklu Belediyesi’nin gerçekleştirdiği organizasyonla ilk defa Çanakkale’ye geldik, ecdadımızın bizler için bu topraklarda verdiği şanlı mücadeleyi yakından görme fırsatı bulduk. Bir gün içinde birçok ilki birlikte yaşadık, ilk kez uçağa bindik, ilk kez deniz yolculuğu yaşadık ve ecdadımızın verdiği mücadeleyi ilk kez yerinde gördük. Yeme-içmemizden yolculuğumuza kadar bütün organizasyonu en güzel şekilde gerçekleştiren ekibe ve bu fırsatı bize sunanlara teşekkür etmişlerdi

“BAŞKAN ALTAY’DAN TELEFON SÜRPRİZİ”

Çanakkale Ziyareti sırasında Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri bir sürprizle daha karşılaştılar. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, telefonla öğrencileri arayıp gezi hakkında bilgi aldı ve öğrencilere bir istekleri olup olmadığını sordu. Başkan Altay’dan gelen telefon ile mutlu olan öğrenciler, “Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor” organizasyonu ile ilgili memnuniyetlerini birinci ağızdan iletti.

ÖĞRENCİLER TARİHİ GEZİYİ ANLATTI

İşte bu müthiş günü yaşayan öğrencilerin ağzından, kaleminden ve kamerasından tarihi ziyaret;

 • Proje öncesi çok büyük bir heyecan duyuyordum. Heyecanlandığımın çok daha ötesinde duygular yaşadım. Çanakkale buram buram tarih kokuyormuş!
 • Bu kadar güzel disiplinli ve benim için etkili bir gezi olacağını düşünmemiştim. İçimde var olan şehitler aşkını her zerreme kadar hissetmemi sağladı bu gezi. Demek ki önceden bu kadar yoğun hissetmiyormuşum!

 • İçimdeki vatan sevgisini daha güçlü hissetmemi sağladı bu gezi!
 • Proje öncesinde de bu konularda çok duyaralıydım. Ama edindiğimiz bilgilerle ve burada yaşadıklarımızla gördüklerimiz ve duyduklarımızla çok daha duyarlı oldum.
 • Bilgi vericiydi. Bu toprakların ne kadar zor kazanıldığını ne kadar zor korunduğunu anlatan bir proje olmuş. Hayatım boyunca unutamayacağım anlara şahit oldum…
 • İlk duyduğumda sıradan ve farkındalık oluşturmayacak bir gezi olur diye düşünmüştüm. Ama sonrasında ise gezdiğim okuduğum ve dinlediğim her yeri adeta içimde hissettim. O günleri yaşadım.
 • Biz hepimiz bu vatanın evlatları ve yarının kurucusuyuz. Bu vatan bize çok zor şartlarda hediye ve emanet edilmiş. Bizim yapmamız gerekenin bu emanete ve bu vatana layıkıyla sahip çıkmamız gerektiğini öğrendim.
 • Atalarımızın bizim için yaptıklarından ve bu büyük başarılarından bir kez daha gurur duydum. Artık yaptıklarımın ve asla yapmayacaklarımın bilincindeyim…
 • Milli ve manevi duyguları daha yoğun yaşadık. Ecdadımızın yokluklar içinde yaptıklarıyla bizim yaptıklarımızı düşününce üzüldüm…

 • Proje öncesinde şehitlerimiz için duaya gelmiştik. Dualarımızı okuduk. Bastığımız her yerde şehitlerin olması içimizi sızlattı. Tekrar gelmek istiyorum. Artık bende şehit olmayı istiyorum…
 • Öncesinde içimde heyecan vardı sadece. Şimdi geçmişini bilen ve vatan sevgisiyle yeşermiş bir benliğe bıraktı yerini o heyecan.
 • Geziden sonra vatan için benimde fedakarlık yapmam gerektiğine dair bir duyguya sahip oldum…
 • Tarihimizin bize nasıl unutturulmaya çalışıldığını gördüm.
 • Gezi öncesinde atalarımızın bizim için yaptıklarının bu kadar farkında değildim. Çok güzeldi düşünenlerden Allah razı olsun. Herkesin gelip görmesi gereken bir yer.
 • Konya’dan yola çıkarken beni bu kadar etkileyebileceğini düşünmemiştim. Burada bambaşka bir hava var. Çok etkilendim…
 • Şu an o kadar büyük bir gurur hissediyorum ki. Anlatamam…
 • Gurur ve hüzün hissediyorum. Gelmeden öncede hissediyordum bunları. Tam anlamıyla anlatamıyorum hissettiklerimi. O yüzden herkesin gelip görüp hissetmesi gerek….

 • Aslında bu vatanın gerçek sahiplerinin biz değil Allah için şehadete koşan ecdadımızın olduğunu öğrendim ben bu gezide…
 • Manevi değerlerimizi çok çabuk unutmuşuz. Bu proje sayesinde o değerleri hissedebildik. Onlarla ne kadar gurur duysak az. Her yıl yapılmalı.
 • Şehitlerimize ne kadar büyük bir borç içinde olduğumuzu düşünüyorum. Herkes gelmeli ve görmeli burayı…
 • Tarihimizin ne kadar büyük zaferlerle dolu olduğuna şahit oldum. Herkese teşekkür ederim…

ÇANAKKALE YEMİNİ!

Her tepede bir destanın adı var

Her taş gördüğünü kendine saklar

Üstünden geçsede yıllar yüz yılar

Hatırlandı mı adı, bir yemini tekrar eder dudaklar

 

Bin defa ölürüz uğruna

Bu vatan toprağıdır bir karışı verilmez

Dünde bugünde yarında

Allah şahit olsun ki; Şehitler ölmez

Allah Şahit olsun ki; Vatan Bölünmez

Allah Şahit olsun ki; Çanakkale geçilmez İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

Etiketler :

HABERE YORUM KAT