1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TRT, Saraybosna Film Festivali ile iş birliği yapacak
TRT, Saraybosna Film Festivali ile iş birliği yapacak

TRT, Saraybosna Film Festivali ile iş birliği yapacak

TRT Genel Müdürü Göka:- "Festivali düzenleyen komitenin, ekibin partneri ve festivalin düzenleyicilerinden biri olmak, dolayısıyla da bunu hem maddi anlamda hem ilişkiler anlamında desteklemek son derece önemli. Bugün attığımız imza bu partnerliğin imzası

A+A-

SARAYBOSNA (AA) - TRT, Saraybosna Film Festivali (SFF) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile Festival Direktörü Mirsad Purivatra'nın imzaladığı anlaşma için düzenlenen tören, festivalin CineLink etkinliği kapsamındaki "TRT Endüstri Terası"nda gerçekleştirildi.

Törene katılan Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, sinema festivallerinin kültür tanıtımı bağlamında çok önemli olduğunu belirterek, "Çünkü (sinema), belgeseli, konulu filmi, kısa ve uzun filmiyle, sizin iç yüzünüzü açığa vuran bir sanat dalı. Kültürünüzü en iyi biçimde aktarabileceğiniz, güncel gelişmeler hakkında yorumda bulunabileceğiniz bir sanat dalıdır. İzleyicisi çok, ulaşabileceğiniz kitlesi çok geniştir." dedi.

Türkiye'de sinema festivallerinin son dönemde büyük bir artış gösterdiğine dikkati çeken Erginay, İstanbul ve Antalya film festivallerinin, sinema dünyasında çok önemli yer edindiklerini dile getirdi.

Erginay, Türkiye'nin festivaldeki katkısına işaret ederek, şunları söyledi:

"Bu sene 10 filmimizle iştirak ettik buraya. Son iki yıldır da En İyi Film ve En İyi Oyuncu ödülünü kazandığımız bir festival. Bugün de TRT ile SFF arasında imzalanan bir protokol ve anlaşmayla festivale olan ilgimiz ve iş birliğimiz yeni bir aşamaya ulaştı. Biz bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. TRT Genel Müdürü Sayın Şenol Göka'ya teşekkür ediyoruz. İlerideki yıllarda, TRT yapımı filmlerin bu festivallerde daha fazla sayıda yer almasını dört gözle bekliyor olacağız."

- Göka: "SFF etkili festivallerden birisi"

TRT Genel Müdürü Şenol Göka da uluslararası festivaller ve sanatsal etkinliklerin, uluslararası arenada son derece etkili olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Hem kamuoyu oluşmasında hem bundan sonraki kültürel alışverişin daha sağlıklı yürüyebilmesi için, karşılıklı ilişkiler açısından da oldukça önemli. Çok önemli gelişmelere vesile oluyor. Dolayısıyla SFF, bu alandaki etkili festivallerden birisidir. Yani böylesine bir festivali bir biçimde destekleyip, bu festivallerin hem seçiminde hem organizasyonunda etkili olabilmek ve bu etkiyi daha da artırabilmek, uzun süredir aklımızdaydı."

Festivalle iş birliği yapmak için bir süredir alt yapının hazırlandığını ifade eden Göka, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Festivali düzenleyen komitenin, ekibin partneri ve festivalin düzenleyicilerinden biri olmak, dolayısıyla da bunu hem maddi anlamda hem ilişkiler anlamında desteklemek son derece önemli. Bugün attığımız imza bu partnerliğin imzasıydı. Bu partnerlik, biraz da maddi katkıyla söz konusu. Bu tür festivallerde, organizasyonlarda maddi katkıda bulunduğunuz zaman artık giderek daha fazla söz sahibi olmaya başlıyorsunuz ve mümkün olduğunca hem ülke tanıtımında hem karşılıklı ilişkilerde ve aktarılabilmesi düşünülen her konuda daha etkin hale geliyorsunuz."

Şenol Göka, bugün sona erecek 22. Saraybosna Film Festivali'ne de katkıda bulunduklarını hatırlatarak, TRT Endüstri Terası'nı (Industry Terrace) açtıklarını ve bu bölümün çok büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Sinema profesyonellerinin buluşma noktası olan "teras" etkinliğine yoğun ilgi gösterildiğini aktaran Göka, şu değerlendirmede bulundu:

"Bosnalılar da bizim kamu yayıncısı olarak buraya özel ilgi göstermemizi hakikaten takdirle karşıladılar. Bundan sonra TRT'nin katkısıyla daha güçlü bir organizasyona imza atılacağı için sanırım daha da memnun olacaklar. Şimdiye kadar ufak tefek katkılar, destekler veya bir şekilde reklam ve sponsorluk türünden destekler yapılmış ama böylesine ortaklık ve birlikte çalışma için atölyeler oluşturma, ilk defa oluyor. Bundan sonraki yıllarda bir kamu yayıncısının böyle bir şeye imza atması ve bundan sonra daha güçlü festivaller düzenlenebilecek olması, biraz da onun sayesinde sanırım. Ülkemiz ve TRT açısından son derece önemli."

- Purivatra: "TRT, SFF'nin partneri olduğu için onur duyuyoruz"

Festival Direktörü Mirsad Purivatra, bugün sona erecek festivalin özellikle son günlerinin çok aktif geçtiğini aktararak, çok fazla yeni proje için yeni bağlantılar kurulduğunu dile getirdi.

TRT ile festival arasında imzalanan anlaşmanın bir dönüm noktası olduğunun altını çizen Purivatra, "Bu anlaşmanın, bölgedeki yeni ortak yapımlar için yeni bir sayfa açacağına ve sinema yapanlar için büyük bir şans olacağına inanıyorum." dedi.

Purivatra, Türkiye'nin lider kamu yayıncısı TRT'nin festivale verdiği destek için gerçekten çok büyük mutluluk duyduğunu sözlerine ekleyerek, "TRT, SFF'nin partneri olduğu için onur duyuyoruz. Bu iş birliğinin başarılı, üretken olmasını da umuyorum." diye konuştu.

- Şimşek: "Artık yavaş yavaş yurt dışına açılmanın vakti gelmişti"

TRT Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı Halid Şimşek ise TRT'nin son iki yıldır büyük açılımlar içinde olduğuna işaret ederek, "Geçtiğimiz yıl Türkiye'de, TV filmleri projesi kapsamında 33 film yaptık. Artık yavaş yavaş yurt dışına açılmanın vakti gelmişti. Saraybosna bizim için bu yolda atılmış ilk adım ama çok özel bir adım. Çünkü Saraybosna bizim için çok özel. O yüzden Saraybosna ile başlamayı planlıyorduk. Bugün atılan imzalarla birlikte bu resmen başlamış oldu. Önümüzdeki yıldan itibaren TRT, SFF'nin kurumsal partneri oluyor." ifadelerine yer verdi.

Şimşek, yapılan iş birliği kapsamında, TRT ile SFF'nin seçeceği bir filme TRT'nin fon sağlayacağını sözlerine ekledi.

İmza törenine, Bosnalı ve Türk yetkililerle festivalde filmleri gösterilen yönetmenler, prodüktörler ve sinema sektörünün profesyonelleri katıldı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT