1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Trump ABD'deki yerleşik sistemi devam ettirir'
'Trump ABD'deki yerleşik sistemi devam ettirir'

'Trump ABD'deki yerleşik sistemi devam ettirir'

Kırım Tatar halkının lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Kırımoğlu, ABD'de yerleşik bir sistem olduğunu, başkanlığa yeni seçilen Donald Trump'ın da bu sistemi devam ettireceğine inandığını belirtti.

A+A-

TBMM'nin ev sahipliğinde düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesinin 62. Genel Kuruluna katılan Kırım Tatar halkının lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu,  Parlamenter Asamblesi Başkanı Micheal R. Turner ile yaptığı ikili görüşmenin ardından AA muhabirinin soruları üzerine, Turner'ın Rusya'ya yönelik yaptırımlarda yumuşama yaşanmayacağına dair garanti verdiğini söyledi. 

ABD'nin de desteğinin sanılanın aksine daha da artacağına dair Turner'la hemfikir olduğunu ifade eden Kırımoğlu, şöyle devam etti:

''ABD'de yerleşik bir sistem olduğunu ve Başkan Trump'ın da bu sistemi devam ettireceğine inanıyorum. Trump, Rusya ile ilişkilerini sıcak tutmaya ya da iş birliği yapmaya çalışsa bile Amerikan yerleşik siyasi sistemi buna izin vermez. Çünkü, Trump siyasi bir lider değil daha çok bir iş adamı. Dolayısıyla sistemi ve ülkelerarası siyasi ilişkileri tanıdıkça ilişkilerini ona göre şekillendirecek. Şunu çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki seçim kampanyası boyunca sürdürdüğü söylemlerinin hiçbir gerçekliği yok. Bunun en somut örneği dışişleri bakanı olarak atayacağı isim. Bu isim, Rusya ile ilgili çok negatif düşünen biri. Ayrıca yeni kabinesindeki birçok isim bizden yana. Ayrıca, Cumhuriyetçiler de Trump-Putin yakınlaşmasına karşı çıkar.''

"Rusya bir süre sonra ister istemez geri adım atmak zorunda kalabilir"

Kırımoğlu, dünyanın, daha çok nerede kan akıyorsa oraya odaklandığına dikkati çekerek, Kırım'ın Suriye gibi gündemde kalamadığını dile getirdi.

Bundan rahatsızlık duyduğunu aktaran Kırımoğlu, bunu özellikle NATO ve Birleşmiş Milletlerin (BM) toplantılarında sık sık vurguladığını söyledi.

Kırımoğlu, NATO ve BM'nin Ukrayna'ya işgalden tamamen kurtulana kadar destek vereceğini iddia etti.

Rus ekonomisinin yaptırımlar karşısında hızla eridiğini ileri süren Kırımoğlu, uluslararası baskıların giderek artması karşısında Rusya'nın bir süre sonra ister istemez geri adım atmak zorunda kalabileceğini savundu.

"Adil bir referandum yapılmış olsaydı"

Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya ile ortak bir zeminde buluşma ihtimallerine ilişkin ise şunları söyledi:

"Eğer Rusya, halkın iradesine başvurmuş adil bir referandum yapmış olsaydı belki farklı olabilirdi. Rusya bunu yapmadı. Direk topraklarımızı işgal etti. Biz hiçbir zaman bu işgali tanımayacağız. İşgalden sonra da uygulamalarıyla nefreti daha da çok arttırdı. Bu süreçten sonra Rusya ile bir uzlaşma olabilir mi? Sanmıyorum."​

HABERE YORUM KAT