1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump'tan büyük vergi indirimi vaadi
Trump'tan büyük vergi indirimi vaadi

Trump'tan büyük vergi indirimi vaadi

ABD'de başkanlık için yarışan Cumhuriyetçi aday Trump, kazanması durumunda en yüksek gelir vergisi oranını yüzde 40'tan yüzde 33'e ve kurumlar vergisini yüzde 35'ten yüzde 15'e indireceğini açıkladı.

A+A-

ABD'de başkanlık için yarışan Cumhuriyetçi aday Donald Trump, seçilmesi halinde vergi oranlarında önemli oranda indirim yapacağı taahüdünde bulundu.

Emlak milyarderi Trump, Michigan eyaletinin Detroit kentinde yaptığı konuşmada, başkan seçilmesi durumunda yapacağı vergi reformlarını açıkladı.

Başkanlık yarışını kazanması durumunda, ülkenin karmaşık vergi sistemini basitleştireceğini vadeden Trump, bu amaçla şu an yedi kademeden oluşan gelir vergisi çizelgesini, üç kademeye düşüreceğini anlattı.

En yüksek gelir vergisi oranının yüzde 40'tan yüzde 33'e indirileceğinin sözünü veren Trump, diğer iki gelir kademesine yönelik oranların ise yüzde 25 ve yüzde 12'ye çekileceğini söyledi.

"Kurumlar vergisini yüzde 35'ten yüzde 15'e indireceğim" 

Trump, ABD'nin yüzde 35 ile gelişmiş ülkeler içinde en yüksek kurumlar vergisine sahip olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Biz, ABD'de üretim yapan şirketleri cezalandırıyoruz ama ABD'ye ithalat yapan şirketler düşük gümrük vergilerimizden faydalanıyor. Ben başkan olduğumda, hiçbir Amerikalı şirket yüzde 15'in üzerinde kurumlar vergisi ödemeyecek. Bundan en çok küçük işletmeler faydalanacak. Böylece istihdamı ABD'de tutacağız. Ayrıca, Amerikalı şirketlerin yurtdışında tuttukları trilyonlarca doları ABD'ye geri getireceğiz. Ben istihdamın ve servetin bu ülkede kalmasını istiyorum. Biz dünyayla yarış içindeyiz ve Amerika'nın kazanmasını istiyorum. Ben başkan olduğumda ABD yeniden kazanmaya başlayacak."

"Clinton çok konuşuyor ama eylem yok"

Vergi reformlarının başta küçük ölçekli olmak üzere tüm işletmelere fayda sağlayacağını ve istihdamı artıracağını kaydeden Trump, rakibi Clinton'ın ise bu alanda başarısız olacağını savundu.

Trump, bu noktada, Clinton'ın New York Senatörü olduğu dönemde bölgedeki işsizliğin arttığını öne sürerek, eski First Lady'i ''çok konuşmak ama eyleme geçmemekle'' eleştirdi.

Obama'ya da yüklendi

Trump, konuşmasında sadece Demokrat rakibi Hillary Clinton'a değil, Obama yönetimine de yüklendi.

Barack Obama'nın başkanlık döneminde ortalama büyümenin yüzde 1,2 seviyelerine gerilediğini anlatan Trump, bunun ABD tarihindeki en zayıf toparlanma süreçlerinden biri olduğunu vurguladı.

Trump, ayrıca Obama'nın devlet borcunu ikiye katladığını, ülkede iş gücüne katılmayan kişi sayısının 94 milyona yükseldiğini ve gıda pulu programına 12 milyon Amerikalının daha eklediğini iddia ederek, Barack Obama ve Bill Clinton yönetimlerince uygulanan vergi ve harcama programları işsiz Amerikalılardan suskun bir ulus yarattı.'' diye konuştu.

Trump'ın konuşması, özellikle Obama yönetimine yüklendiği sıralarda protestocuların alkışlarına ve ıslıklarına maruz kaldı.

HABERE YORUM KAT