1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tunus'ta Kur'an-ı Kerim etkinliği
Tunus'ta Kur'an-ı Kerim etkinliği

Tunus'ta Kur'an-ı Kerim etkinliği

Tunus Din İşleri Bakanlığı, hicri takvime göre Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne indirilişinin 1450'nci yılı münasebetiyle kutlama töreni düzenledi.

A+A-

Tunus Din İşleri Bakanlığı, hicri takvime göre Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne indirilişinin 1450'nci yılı münasebetiyle kutlama töreni düzenledi.

Kayravan kentindeki Ukbe bin Nafi Camisi'nde düzenlenen törene yaşları 10 ile 100 arasında değişen kadın-erkek 5 bin hafız katıldı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı program, iftar öncesinde başladı, iftar yemeği, teravih namazı ve çeşitli dini etkinliklerle devam etti.

Tunus Din İşleri Bakanı Muhammed Halil, basına yaptığı açıklamada, Kur'an-ı Kerim'in öğretilerine uygun şekilde yetişecek nesillere büyük ihtiyaç duyulduğunu belirterek hükümetin Kur'an-ı Kerim eğitimine ve ezberine verdiği öneme vurgu yaptı.

Ülkenin en yaşlı ve en genç hafızlarının ödüllendirildiği törende ayrıca, Kuzey Afrika'daki ilk İslam mabedi kabul edilen Ukbe bin Nafi Camisi ile Filistin'deki el-Halil Camisi kardeş cami ilan edildi.

Her iki caminin imamları yaptıkları açıklamalarda kardeş cami ilanının İslam'ın iki eski camisi arasındaki işbirliğini güçlendireceğini belirterek Kur'an-ı Kerim'in aşırılıkla mücadeledeki rolüne dikkati çektiler.

Törende, Tunus Başbakanı Habib es-Sıyd ve çeşitli bakanların yanı sıra çok sayıda büyükelçi ve yabancı davetliler de hazır bulundu.

HABERE YORUM KAT