1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Türk Bayrağı ebru ile buluştu
Türk Bayrağı ebru ile buluştu

Türk Bayrağı ebru ile buluştu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle kumaş üzerine Türk Bayrağı çalıştıklarını belirten Nazife Köksel, "Türk Bayrağı’nın yapımından sonra halkımızın ilgisi baya yoğun oldu. Konya’da ilk defa böyle bir uygulama yapıldı" dedi.

A+A-

Ebru sanatı ile yaklaşık 7 sene önce tanıştığını ifade eden Yakamoz Ebru Atölyesi Ebru Ustası Nazife Köksel, “Ebru sanatına ilk başta hobi olarak başlamıştım. Başlangıçta büyük bir hevesle KOMEK kursu ile başladım. Sonra tekne ile baş başa kaldığım ve teslimiyet gerektiren bir sanat olduğu için sizi biraz zorluyor. Sizin iradenizin dışında gelişen olayların olması, ortam sıcaklığının ve soğukluğunun bunu etkiliyor olması, sizin psikolojik durumunuzun çıkaracağınız esere yansıyor olması gibi birçok zorlukları var. Ancak tabii ki dikenli bir yol. Bunu göze alarak bu yola çıktığımız için sabırla devam ediyoruz.  Geleneksel sanatlarda olduğu gibi bu sanatta da yola çıkmak isteyenler, zorlu bir yol olduğunu bilerek yola çıkarlarsa, en ufak kırılma noktalarında pes etmeden severek devam etme bilincinde olurlarsa lütfen başlasınlar. Ancak bu benim için geçici heves diye düşünüyorlarsa hiç başlamasınlar. Hobi merkezlerinde kurs olarak almaya devam etsinler” diye konuştu.

img_1345-001.jpg

KONYA’DA İLK DEFA UYGULANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle kumaş üzerine Türk Bayrağı çalıştıklarını aktaran Köksel, “Aynı zamanda ebru sanatının farklı ürünlere aktarılma gibi bir özelliği var. Kumaşa aktararak ve kişiye özel olduğunu göstermek istedik. Açıkçası Türk Bayrağı’nın yapımından sonra halkımızın ilgisi baya yoğun oldu.  Halkımız Konya’da ilk defa böyle bir uygulama ile karşı karşıya geldi. Bu da bizi mutlu ediyor. Güzel dönüşler almak bize keyif veriyor” ifadelerini kullandı. •YİĞİT BERKAY ÇOPUR

HABERE YORUM KAT