1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türk Kızılayı, kurbanda hedef büyüttü
Türk Kızılayı, kurbanda hedef büyüttü

Türk Kızılayı, kurbanda hedef büyüttü

İstanbul Şube Başkanı Yıldırım:- "Biz Kızılay olarak 52 bin hisse hedefi koymuştuk, 80 binde kesmek zorunda kaldık. Kurban bağışında yüzde 40 artış oldu. Seneye ümit ediyoruz ki yüzde 40'lık artış belki de yüzde 100'e çıkacak"- "Halkımız her zaman olduğu

A+A-

İSTANBUL (AA) - Kurban Bayramı'nda 52 bin hisse hedefleyip 80 bin hisse kurban bağışı toplayan Türk Kızılayı, gelecek yıl bağış oranının yüzde 100 artmasını bekliyor.

Kızılay İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın kendileri için çok yoğun geçtiğini söyledi.

Halkın kendilerine güvendiğini ve bağışlarını Türk Kızılayına yaptığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Halkımız her zaman olduğu gibi Türk Kızılayını güvenli liman olarak algıladı ve bağışlarını bir kez daha bize yönlendirdi. Biz 30 ülkede ve Türkiye'de kesimleri yaptık. Bizim 'Kurban bereketi yıl boyu sürsün' diye bir sloganımız var. Yurt içinde et ve süt ürünleri kampüslerinde, tesislerinde kurbanlarımızı kesip kavurma haline getirip bir yıl boyunca kavurmaları dağıtıyoruz. Yurt dışında ise kesimleri yaptıktan sonra dağıtımları ihtiyaç sahiplerine, yerel halkımıza, Müslüman kardeşlerimize yapıyoruz. Burada da şube başkanlarımızı, genel merkez yönetim kurulu üyelerimizi, gönüllülerimizi ve profesyonel çalışanlarımızı gönderip anında orada İslami kurallar çerçevesinde kesimleri yapıp dağıtıyoruz. Çok verimli bir Kurban Bayramı geçirdik."

Yıldırım, bayramda 52 bin hisse kesmeyi hedeflediklerini ancak beklentilerinin üzerinde bağış aldıklarını vurguladı.

Bağışları dolayısıyla vatandaşlara teşekkür eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"Biz Kızılay olarak 52 bin hedef koymuştuk, 80 binde kesmek zorunda kaldık. Kurban bağışında yüzde 40 oranında artış oldu. Seneye ümit ediyoruz ki yüzde 40'lık artış belki de yüzde 100'e çıkacak. Ciddi, olumlu bir etki yarattı ve Türk Kızılayına tercihler çoğalmış oldu. Kurbanla ilgili gelecek sene hedeflerimizi yüzde 100 artırma peşindeyiz. Türk Kızılayı şubeleri arasında İstanbul Şubesi olarak Türkiye birincisi olduk. Bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz."

- "20 anaokulu yapacağız"

Yıldırım, şube olarak kadın ve çocuklara yönelik projelere de imza attıklarını söyledi.

Daha önce bağışçıları aracılığıyla bir anaokulu yaptırıp devlete bağışladıklarını anımsatan Yıldırım, şunları anlattı:

"Şimdi de 9 anaokulu ihalesi yapıp inşallah onları da tamamlayıp devletimize bağışlayacağız. 2017 yılında da 10 anaokulu hedefimiz var. Toplamda 20 anaokulu yapıp bağışçılarımız aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığımıza devretmeyi planlıyoruz. Her yıl 15 bin çocuğun tüm kıyafetlerini, ayakkabısından tutun pantolonuna, gömleğine, montuna varana kadar 81 ilimizde giysi ihtiyaçlarını karşılıyoruz."

Yıldırım, okulların açılmasının ardından, Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki 7 bin birinci sınıf öğrencisine kırtasiye seti hediye etmek için ihaleye çıktıklarını ifade ederek, "Okullar açıldıktan sonra okul çantası ve kırtasiye malzemelerini alamamış çocukların tespitlerini yaptık. Önümüzdeki günlerde de inşallah 7 bin kardeşimizin ihtiyaçlarını göndermiş olacağız." ifadelerini kulandı.

HABERE YORUM KAT