1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye Avrupa’yla yollarını ayırabilir
Türkiye Avrupa’yla yollarını ayırabilir

Türkiye Avrupa’yla yollarını ayırabilir

A+A-

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, FETÖ’nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra Avrupa Birliği liderlerini Türkiye’ye yeterli desteği vermemekle eleştirdi. Jagland, “Türkiye’de 250 insan ölmesine rağmen Türkler, hiç kimsenin yanlarında olmadığı duygusundalar. Türkiye yollarını ayırma kararı verebilir” uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği liderlerini, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'ye yeterli desteği vermemekle eleştiren Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland ''Türkiye yollarını ayırma kararı verebilir'' uyarısında bulundu.
Norveç'te NRK kanalına konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, AB liderlerinin FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası gösterdiği tavra tepki gösterdi. Türkiye'de muhalefetin de darbe girişiminin ardından yeterli desteği görmemekten endişe duyduğunu belirten Jagland, ''Charlie Hebdo ve Avrupa'daki diğer saldırılardan sonra, bunların hepimize karşı yapılmış saldırılar olduğunu söyledik. Ancak Türkiye'de 250 insan ölmesine rağmen Türkler, hiç kimsenin yanlarında olmadığı duygusundalar. Ülkedeki muhalefet Türkiye'ye gösterilen yetersiz desteğin Avrupa'yı, Türkiye'deki gelişmelerde sadece seyirci konumuna getirmesinden endişeli'' diye konuştu.

İNANDIRICI DEĞİLİZ

Beraberindeki heyet ile birlikte 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, muhalefet liderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüşen Jagland, “Ziyaretim sırasında Türkiye'deki insan hakları konusundaki endişelerimi açık şekilde belirttim. Ancak siz darbe girişimini kınamıyorsanız bunda bir inandırıcılık olmaz" dedi.

AÇIK DİYALOG ŞART

Jagland, "Muhalefet darbe girişiminden sonra Avrupa'nın gelecekteki gelişmeler üzerinde etkisinin azalacağını söylüyor. Bu benim de korktuğum bir durum” diye konuştu. Jagland, “Şu an yapılması gereken en önemli şey Türkiye ile hem hükümet hem muhalefet hem de halen faal olan insan hakları kuruluşları ile açık bir diyalog yürütmektir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT