1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye çıkışı : Avrupa hatalı
Türkiye çıkışı : Avrupa hatalı

Türkiye çıkışı : Avrupa hatalı

Macaristan Başbakanı Orban, Avrupa'nın Türkiye politikasını eleştirdi. Avrupa'nın dürüst davranmadığını söyleyen Orban, "Bir yandan güvenliğinizi Türkiye'ye emanet edip, diğer yandan yoğun bir şekilde eleştirmeniz hata" dedi.

A+A-

Avrupa'yı tehdit eden silah: Radikalizm Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye politikaları konusunda Avrupa'yı eleştirdi. Orban, "Bir yandan Türkleri eleştirip, diğer yandan sığınmacıların durdurulmasında sadece Türkiye'ye bel bağlamak AB'nin hatasıdır"' diye konuştu.

"Türkiye'yi eleştirmek akıllıca değil"

Macaristan Devlet radyosunda konuşan Orban, "Güvenliğimizi Türklerin eline teslim edip, aynı zamanda onları taciz etmek, onlara saldırıp, demokratik olmamakla eleştirip sorun yaratmak çok da akıllı bir politika değil" ifadelerini kullandı.

Göçmen karşıtı Orban Avrupa'da 2015 yılında zirve yapan mülteci krizi sırasında Türkiye ve Balkanlar üzerinden gelen mülteci akınına karşı sınırların kapatılması gerektiğini savunan cephenin öncüsüydü.

 

Macaristan, Eylül 2015'te Sırbistan ile sınırına tel çekerek ayıran ilk Avrupa ülkesi oldu. Geçen yıl mart ayına kadar diğer ülkeler de Macaristan'ı izleyerek sınırlarını kapattı. Ancak tellerin çekilmesinden bu yana Sırbistan'a ulaşan mülteciler Avrupa Birliği ülkelerine devam edemiyor ve bu durum mültecilerin Sırbistan'da birikmesine yol açtı.

HABERE YORUM KAT