1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye darbe girişimine karşı ayakta
Türkiye darbe girişimine karşı ayakta

Türkiye darbe girişimine karşı ayakta

Bölücü terör örgütü FETÖ'nün darbe girişimi, ülkenin dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından protesto ediliyor.

A+A-

Erzurum'da öğle vakti yeniden toplanan vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepkilerini sürdürdü.

Darbe girişiminin duyulmasının ardından Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan ve günün ışımasıyla birlikte dağılan Erzurumlular, öğle saatlerinden itibaren Havuzbaşı Kent Maydanı'nda yeniden bir araya gelmeye başladı.

Ellerinde Türk bayrakları taşıyan binlerce Erzurumlu, tekbir getirip sloganlar atarak Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyüşe geçti.

Cadde boyunca yaklaşık 5 kilometre yürüyen grup, önce 9. Kolordu Komutanlığı Karargah Destek Grup Komutanlığı önünde, daha sonra da büyükşehir belediyesi önünde İstiklal Marşı okuyarak, darbe girişimini lanetledi.

Büyükşehir Belediye binasının önünden Kent Meydanına geri dönen topluluk, daha sonra 9. Kolordu Karargah Destek Grup Komutanlığı önüne yeniden giderek içeri girmek istedi. Polis ekipleri, tepkili vatandaşların bu girişimine izin vermedi. 

"Halkın sesi sokaklarda ve meydanlardadır"

Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'te sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etti.

Van'daki Beşyol Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla "Dik dur eğilme bu millet seninle", "İşte ordu işte komutan", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde sloganlar atıp, alkışlarla kalkışmaya tepki gösterdi. 

Meydanda vatandaşların protestosuna destek veren AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, AA muhabirine, ordunun içindeki bir kesimin halkın parasıyla alınan silahları halka karşı kullandığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin dirayetli duruşuyla darbe girişiminin püskürtüldüğünü belirtti.

Demokrasi, insan hakları ve haktan yana olan herkesin dünden bu yana alanlarda olduğunu ifade eden Soğanda, şöyle dedi:

"Tüm ülkede olduğu gibi Van'ımızda da on binlerce kişi bu meydanlarda direndi. Halkımız bu darbecilere karşı gücünü göstermiştir. Alanlarda olmaya devam edeceğiz. Alanları doldurup, direnen tüm vatandaşlarımıza, demokrasiden, insan haklarından, hukuktan ve ümmetten yana olan herkese selam olsun. Şehitlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Allah'ın izniyle bu FETÖ girişimini de her beraber bertaraf edeceğiz. Halkın sesi sokaklarda ve meydanlardadır. Birileri silahla gelmeye çalışıyor, ama bizler yüreğimizle, oyumuzla Cumhurbaşkanımızın, demokrasinin ve hak hukukun yanındayız." 

HABERE YORUM KAT