1. HABERLER

  2. KONYA

  3. "Türkiye için biçilmiş kaftan"
"Türkiye için biçilmiş kaftan"

"Türkiye için biçilmiş kaftan"

Parlamenter sistemin yerine getirilmesi düşünülen sistemin adının çok önemli olmadığını söyleyen AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, “Şunu kesinlikle belirtmek gerekiyor ki bu bir rejim değişikliği değil, sistem değişikliğidir.” dedi.

A+A-

Anayasa değişikliği ile getirilmesi düşünülen sistemin bir rejim değişikliği olmayıp bir sistem değişikliği olduğunu ifade eden AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, “Türkiye’de bu zamana kadar parlamenter sistem üzerinden hükümetler kuruldu, çalışmalar yapıldı. Şunu kesinlikle belirtmek gerekiyor ki bu bir rejim değişikliği değildir. Bu bir sistem değişikliğidir. Dolayısıyla da bu sistemin adının Başkanlık ya da Cumhurbaşkanlığı olması çok büyük bir fark oluşturmuyor.  Türkiye Cumhuriyeti’nin içerisinde daha verimli, daha aktif, daha nitelikli işler yapabilmek adına, daha hızlı karar verip aynı zamanda da daha hızlı yol alabilme adına yapılmak istenen bir sistemdir.  ABD’de, Fransa’da da Başkanlık Sistemleri var. Cumhurbaşkanımız da sürekli ifade ettiği gibi hiçbir yerde olmayan Türk tipi Başkanlık Sistemi üzerinde duruluyor.  Cumhuriyet’ten önceki tarihimiz, Selçuklu ve Osmanlı, hatta daha önce kurulan Türk devletleri de göz önünde bulundurduğumuzda bu sistem bizim genlerimizde var. Türk yönetim geleneğinde de olduğu gibi hızlı karar ve insiyatif alabilmek ve çözüm noktasında da daha etkin rol almak adına bu sistem tam da bizim için biçilmiş bir kaftandır.” dedi.

erdogan--(2)-004.jpg

“KOALİSYON DÖNEMLERİ KAYBEDİLMİŞ YILLARDIR”

Düşünülen sistemle alakalı yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını aktaran Özöğür, “Sadece tek kişinin istediği yani sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği başkalarının istemediği bir sistem algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Oluşturulmaya çalışılan bu algı da yanlış çünkü Allah herkese bir ömür vermiş. Bu süreç devem ettikçe bu sistem üzerinden kim ne kadar oy aldıysa o iktidara gelecektir.  Bazı muhalefet liderleri sürekli bu sistemi Erdoğan’ın kendisi için istediğini ifade ediyorlar. Sende kendine güveniyorsan adaylığını koy, halkın yarısından fazlasının teveccühünü al sen de Cumhurbaşkanı ol. Yaşım itibariyle 1983 Turgut Özal’ın Başbakan olduğu ve sonrasındaki süreci hatırlıyorum. Özal döneminde sanayi, teknoloji ve eğitim anlamında bir ivme vardı. Ülke bir ivme kazandı ve diğer ülkelerle rekabet edebilecek bir potansiyele sahip olmuştu. Neden? Tek başına iktidardı. Bir de koalisyon dönemlerini gözünüzün önüne getirin. Ülke olarak koalisyon dönemlerinde sürekli yerimizde saydık. Bu dönemler Türkiye’nin kaybedilmiş yılları olarak kabul edilebilir.” şeklinde konuştu. 

ozogur-2.jpg

“TÜRKİYE’DE 3 ÖNEMLİ DÖNEM VARDIR”

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ülkenin sürekli büyüdüğü ve kendinden söz ettirdiği üç dönem zikredildiğini belirten Özöğür, “Bunların ilki Adnan Menderes, İkincisi Turgut Özal, son olarak da Recep Tayyip Erdoğan ve hali hazırda AK Parti İktidarlarının devam ettiği dönemler. Bu dönemlerde en büyük yatırımlar, barajlar, köprüler, otobanlar, hidroelektrik santralleri yapıldı. İnsanımızın refah seviyesinin maksimum seviyeye çıktığı, insanımız bugün neye sahipsem o zamanlarda kazandım dediği dönemlerdir. O nedenle de artık biz koalisyon hükümetleri görmek istemiyoruz. Bir iktidar olma durumu, bir de muktedir olma durumu vardır. Ülkemiz son 15 sene içinde Ahmet Nejdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere 3 tane Cumhurbaşkanı gördü. Ahmet Nejdet Sezer dönemini düşündüğümüzde oylarımızla iktidar ettiğimiz meclis bir karar alıyor. Oy çokluğu ile alınan kararın onaylanması için Cumhurbaşkanına gönderiliyor o da onaylamayıp Anayasa Mahkemesine gönderiyordu.  Bu git gel süreçleri hem bizi hem yöneticilerimizi yordu ve hızlı yol alabilmemizi engelledi. Sonuç olarak ülkemiz kaybetti. Artık dünya değişiyor. O kadar hızlı bir bilgi akışı var ki artık bilgiye çok hızlı ulaşılabiliyor. Hızlı hareket etmeyen geride kalıyor. İstişare ederek ani karar almak çok önemli bir hal aldı.” ifadelerini kullandı.

meclis-002.jpg

“TÜRK MİLLETİ HER ZAMAN GÜÇLÜ LİDERLER ÇIKARMIŞTIR”

Türk milletinin her zaman güçlü liderler çıkardığını bundan sonra da çıkarmaya devam edeceğini söyleyen Özöğür, “Cumhurbaşkanımızın halkın yarısından fazlasının oyunu alarak göreve gelmesini kim tartışabilir? Bu ülke her zaman güçlü liderler çıkarmıştır bundan sonra da çıkarmaya devam edecektir.  CHP 60 senedir aslında tam da ifade oturdu “sittin senedir” bu ülkede iktidar olamamıştır. Bazen koalisyon ortağı olmuştur. Onun haricinde tek başına iktidar olamamıştır. Bu gidişle de olamayacağını görüyor. Bütün sıkıntısı, derdi de CHP’nin aslında iktidar olamamaktır. Böyle bir sistemde koalisyon da ortadan kalktığı için hiçbir zaman iktidarın bir parçası olamayacaklarının farkındalar.  Bu sistemde hiçbir zaman muhalefeti ve meclisi dışlayan tek başına karar verip uygulayan bir görüntü de arz etmiyor.  Bu sistem kişiye bağlı bir sistem değildir. Türk milleti her zaman güçlü liderler çıkarmıştır. Bu sistemden sonra da çıkaracaktır. Erdoğan sonrası için de korkulacak bir durum görünmüyor. Bu millet cefakâr, vefakâr ve hafızası olan bir millettir. Bu hafıza da tarihinden ve maddi ve manevi değerlerinden beslenir. Bir Abdülhamid ruhunu şimdi de bundan 10 sene sonra da çıkarabilir. Bunu 15 Temmuz ve sonrasında çok net bir biçimde gördük. Her zaman eleştirdiğimiz gençler doğru bir liderin bir tek cümlesiyle kendilerini tankların önüne attılar. İşte bu bir hafızadır. Bu Türkiye’de yaşayan insanların genlerinde var.” dedi.

ozogur.jpg

“ÜMMETİN SON KALESİ: TÜRKİYE”

İslam âleminin ümidini Türkiye’ye bağladığını söyleyen Özöğür, “Bütün ümmet Türkiye sayesinde rahat edeceğini biliyor. Ümmetin son kalesinin Türkiye olduğunu onlar da biliyor. Eğer bir kıvılcım, bir ışı bir güneş doğacaksa Türkiye’den doğacağını biliyorlar. Bundan dolayı da bize destek veriyorlar. Bizim de bu manada sorumluluğumuz arttı. Sorumluluk alanımız sadece Türkiye topraklarından ibaret değil. O nedenle de 15 Temmuz’da bu millet tabandaki vatanını, milletini seven Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle ile tek yumruk oldu ve dünyaya meydan okudu. Hainlere ülkesini terk etmedi. Bu anlayışla da bu ile nice Recep Tayyip Erdoğan’lar çıkaracaktır. Müslümanlar olarak bizler etle tırnak gibiyiz. Müslümansak Halep’teki Müslümanla Myanmar’daki Müslümanın, İstanbul ve Konya’daki Müslümanla, Filistin’deki Müslüman’ın, Bosna Hersek ve Kosova’daki Müslümanla, Yemen’deki Müslümanın hiçbir farkı yoktur. Halep’teki kardeşlerimizin tırnağı sökülürken bunun acısını biz burada hissediyoruz. 3 milyon Suriyeli kardeşimizi eksiklerimize rağmen, bağrımıza bastık. Bunu yapmaya bizi isten tek düşünce işte bu ümmet bilincidir. O kardeşlerimizin belki sınırı geçip sığınacakları bir Türkiye var ama Türkiye’nin gidebilecek bir yeri yok. O nedenle de son kale Türkiye’dir.” diye konuştu.

“YARIN SEÇİM VAR DESELER HAZIRIZ”

Göreve geldikleri günden itibaren üye güncelleme çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve yarın seçim olsa buna hazır olduklarını da sözlerine ekleyen Özöğür, “11 aydır Meram İlçe Başkanlığı görevini yürütüyoruz. Göreve geldiğimizin ertesi hafta biz mahalle mahalle teşkilat mensuplarımızı ziyarete başladık. Konya’da en çok mahalle Meram’dadır. Toplamda 1192 mahalle var. 1192’nin yüzde 10’u yani 115’i Meram’dadır. Buna rağmen elhamdülillah tüm mahallelerimize gitmeyi başardık. Hepsi teşkilat mensubu olmak üzere yaklaşık 1500 teşkilat mensubumuz ile kucaklaştık ve önceki seçimlerden dolayı teşekkür ettik. Bu sürecin içinde üye güncellemeleri yaptık. Bunu da sadece üye kaydetmek için yapmadık.  Teşkilatımızın hareket kabiliyetini üyelerimiz oluşturuyor. Bu ve bundan sonraki seçimler için çalışmaları daha aktif ve verimli yapmak adına yaptık. Gençlik Kollarımız Genel Merkez kanalıyla her sandıkta bir genç kampanyası başlattı. 656 sandığımızda 656 gencimiz şu anda aktif olarak müşahit olarak görevlendirildi. Ayrıca sandık yönetim kurulu, sandık kurulu üyelerini tamamladık. Pazar günü seçim olsa Allah’ın izniyle biz hazırız.” ifadelerini kullandı.
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT