1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Türkiye için bu karar yok hükmündedir'
'Türkiye için bu karar yok hükmündedir'

'Türkiye için bu karar yok hükmündedir'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Almanya Parlamentosu'nda 1915 olaylarına ilişkin tasarının kabul edilmesiyle ilgili, "Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Karara her platformda gereken cevabı vereceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Alman Federal Meclisinin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını "soykırım" olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin, "Almanya Parlamentosunun bu tasarıyı kabul etmesi, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir." değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, Almanya Parlamentosunun "çarpıtılmış ve mesnetsiz" birtakım iddiaları "soykırım" olarak kabullenmesini tarihi bir hata olduğunu belirtti.

"Almanya Parlamentosunun bu tasarıyı kabul etmesi, Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir." ifadesini kullanan Kurtulmuş, mesajında şunları kaydetti:

"Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele, siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir. Türkiye olarak bu karara her platformda gereken cevabı elbette vereceğiz."

HABERE YORUM KAT