1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Türkiye mazlumların yanında olmaya devam edecek'
'Türkiye mazlumların yanında olmaya devam edecek'

'Türkiye mazlumların yanında olmaya devam edecek'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü'ne ilişkin yayımladığı mesajında, "Türkiye, Halep halkının ve tüm mazlumların yanında olmaya devam edecektir." dedi.

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü'ne ilişkin yayımladığı mesajında, "Değerlere dayalı ilkeli duruşu nedeniyle terör örgütlerinin baş hedefi haline gelen Türkiye, Kayseri'de canlarını teröre şehit verirken, bir yandan vatandaşlarını korumak için hem Türkiye'de hem Suriye'de terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürecek, bir yandan da katliamın ve terörün hedef aldığı Halep halkının ve tüm mazlumların yanında olmaya devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Çelik, ekonomik şartlar, doğal afetler, savaşlar, çatışmalar, terör ve açlık gibi sebeplerle ortaya çıkabilen göçün çok eski bir olgu olduğuna dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 2000'de Uluslararası Göçmenler Günü'nü ilan ederken kimsenin bugünkü ölçekte bir göçmen krizinin yaşanacağını tahmin dahi edemeyeceğini ifade eden Çelik, İkinci Dünya Savaşı sonrası en büyük nüfus hareketlerinden birinin yaşandığını belirtti.

Çelik, insanların, Suriye başta olmak üzere bölge ülkelerindeki çatışma ve terörden kaçtığına işaret ederek Suriye içinde yer değiştirmek veya Suriye’den başka ülkelere kaçmak durumunda kalan milyonlarca Suriyelinin yanı sıra milyonlarca Iraklı, Yemenli ve Libyalının da ülkelerinde yaşananlar neticesinde son yıllarda vatanlarını terk etmek zorunda kaldığını vurguladı.

Türkiye'nin 3 milyondan fazla sığınmacı ile dünyada en çok sığınmacı barındıran ülke konumunda olduğunun altını çizen Çelik, "Suriye krizi neticesinde ülkemizde 2,7 milyonu aşkın Suriyeli bulunmaktadır. Ülkelerini terk etmek durumunda kalmış Suriyelilerin yarısından fazlası ülkemizdedir. Halkımız ülkemizdeki sığınmacılara dünyada benzeri görülmemiş bir misafirperverlik göstermektedir." ifadesini kullandı.

Türkiye'de bulunan Suriyelilerin geçici koruma kapsamında ücretsiz sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden faydalandığını belirten Çelik, son dönemdeki düzenlemelerle bu kişilerin aynı zamanda iş piyasasına erişimlerinin sağlandığını bildirdi.

HABERE YORUM KAT