1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Türkiye, Mısır gibi olsun istiyorlar
Türkiye, Mısır gibi olsun istiyorlar

Türkiye, Mısır gibi olsun istiyorlar

“Batı için demokrasi demek menfaat demektir. Kendi boyundurukları altına aldıkları bir yönetim biçimi varsa onun adı demokrasidir”

A+A-

26. Dönem Konya Milletvekili Adayı Mustafa Efe Altınekin Platformu’nda düzenlenen programda 15 Temmuz darbe girişiminde Avrupa ülkelerinin izlenimi ile ilgili bilgi verdi.  15 Temmuz darbe girişimini bütün dünyanın farklı şekillerde izlediğini ifade eden Mustafa Efe, demokrasi havariliği yapan Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve batıdan demokrasi adına herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi. Batı’nın demokratik bir şekilde seçilmiş yüzde 50’lik bir oy oranıyla iktidara gelmiş hükümete ve cumhurbaşkanına sahip çıkması gerekirken bütün BM, AB, NATO gibi kurumların hiçbirisinden demokrasi adına bir tepki göstermediklerini vurgulayan Efe, “Hâlbuki bu ülkeler bize demokrasi adına birçok düzenlemeyi yaptırdılar.  Seçilmiş hükümeti destekleyen bir AB görmemiz gerekirdi. Ama böyle bir durum görülmedi. Batı için demokrasi demek menfaat demektir. Kendi istedikleri hükümet kendi boyundurukları altına aldıkları bir yönetim biçimi varsa onun adı demokrasidir” diye konuştu.

15-temmuz-(2).jpg

MISIR’DA YAŞANANLARI TÜRKİYE’DE DE BEKLİYORLARDI

Mısır’da Muhammed Mursi’ye darbe yapıldığı zaman Batı’nın hiçbir tepki vermediğini belirten Efe,  Mısır’da yaşananları 15 Temmuz’da Türkiye’de de olmasını bekliyorlardı. Darbe başarıya ulaşacak hedefindelerdi.  Mursi’nin darbe görüntülerini canlı izledik. Ama kurtarmak için teşebbüste bulunmadılar. O gün Mursi kurtarılmış olsaydı iş tersine dönebilirdi.  Aziz milletimiz bunu yaptı. Cumhurbaşkanımız ses vermeseydi belki de bu iş başarıya ulaşabilirdi.  O gün biz sokaklara çıkmazsak bunun yarını yoktu. Allah şükürler olsun tersine döndü. Bu zafer neticesinde Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir.  O gece açıklama yapmayan Türkiye’de siyasi istikrarsızlık isteyen güvenlik sıkıntılarını olmasını isteyen kendi istediklerin bir yönetim biçimlerinin olması için daha öncesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın olayı sürecinden itibaren Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonları ardından 15 Temmuz darbe teşebbüsüne giriştiler” şeklinde konuştu.

15temmuzzz-(1).jpg

KENDİ İSTEDİKLERİ OLDUKÇA DEMOKRASİ İŞLEMİŞ OLUYOR

Meselenin FETÖ değil arkasındaki esas güç olduğunun altını çizen Efe, “Burada bugün FETÖ gider yarın başka biri gelir. O geceyi bizim unutmamız gerekiyor. O gece herkesi indirmemiz gerekiyordu. Bu darbe açık şekilde ABD’nin, NATO’nun, AB’nin desteklediği bir darbe teşebbüsüydü.  Bu memlekette yüzde 14 oy alanlar başbakan oldu. Yüzde 50 oy alan bir parti neden olmasını istemiyorsunuz.  Ama mesele o değil. Biz yüzde 75 ile gelsek de bunun bir kıymeti yok. Kendi istedikleri olmadığı sürece müdahale ediliyor. Mısır’da Ahmet Şefik seçilmiş olsaydı demokrasi fevkalade işliyor olacaktı. Amerika’da Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye’de darbe tehlikesinin olduğuyla ilgili makaleler yayınladılar. 7 Haziran’da düşen oy oranlarının ardından 1 Kasım’da düşüş devam eder. Cumhurbaşkanı da kendi partisi zayıfladığı için bir şey ifade etmiyor. Bundan dolayı kendi istedikleri bir biçimde yönetim biçimine götüreceklerdi. 1 Kasım’da sandıktan güç kazanarak çıkması bunları çıldırttı ve alternatif yola yöneltti. Seçim yok ellerinde tek yok darbe kalmıştı ve onu uygulamaya çalıştılar” dedi.

15-temmuz-(5).jpg

TÜRKİYE MAZLUM COĞRAFYALARA ÖRNEK OLDU

“Onlara hizmet etmeyen bir demokrasi tehlikeli bir demokrasidir” diyen Mustafa Efe, “Merkel haricinde Avrupalı liderlerden hiçbiri Türkiye’ye destek vermemiştir. Bilakis bir an önce inseler diye uğraştılar.  Batı’da darbe girişiminin başarısız olması karanlığın çıkması olarak değerlendiriliyor. Ama şu anda darbe tehlikesi hala devam ediyor. 15 Temmuz’dan daha fazla var.  Batı milletimizin bu şanlı zaferini gölgelemek için her şeyi yaptı.  Batının tavrından sonra Türkiye’de yeni yol izlemesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Ortadoğu ilkelerinden ve Afrika ülkelerinde Erdoğan’a karşı inanılmaz bir sevgi var. Yönetimdeki liderler aynı tepkiyi vermediler ama vatandaşlar yanındaydı.  Bu durumlar özellikle Ortadoğu ülkeleri için imkansız şeylerdir. Halkın bir zafer kazanması konuşulmuyor. Türkiye, Ortadoğu için diğer mazlum coğrafyalar ve diktatör yönetimleri altında ezilen ülkeler için vizyon ortaya koydu. Kendi ülkelerinizdeki bu adamları devirebilirsiniz.  İnsanlarımızın da bu durumun farkında olması gerekiyor. 2010’dan sonra Türkiye politik belirleyen bir ülke haline gelmiştir. Bunu hazmedemediler. Temel prensip devletin hiçbir şeye muhtaç olmamasıdır.  Eğer bir gruba devleti muhtaç ederseniz o muhtaç ettiğiniz ülkeye zarar verir. 17-25 Aralık’tan sonra kendilerini ifşa ettiler.  Türkiye’nin yürümüş olduğu yol doğru bir yol olduğu için siyasi olarak güçlü olması gerekiyor. Bulunduğu her yerde herkes vazifesini yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

Etiketler :

HABERE YORUM KAT