1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye üretimde AB'nin zirvesinde
Türkiye üretimde AB'nin zirvesinde

Türkiye üretimde AB'nin zirvesinde

Bakan Özlü, Türkiye'nin otomotiv üretiminde Avrupa ve dünyadaki sıralamasını açıkladı.

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin AB ülkeleri arasında otobüs ve hafif ticari araçüretiminde lider, kamyon üretiminde ise ikinci sırada olduğunu söyledi

Otomotiv Sanayicileri Derneği’nin organize ettiği ‘Otomotiv Sanayi Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşma yapan Bakan Faruk Özlü, "2015 verilerine göre, dünyada araç üretiminde 15’inci sırada, AB’de ise 5’inci sırada yer alıyoruz.

Avrupa Birliği’nde otobüs ve hafif ticari araç üretiminde birinci, kamyon üretiminde ise ikinci sıradayız. Geçtiğimiz sene, toplamda 1.4 milyon araç üretimiyle yeni bir rekor kırdık. 2016 yılının ilk 6 ayına baktığımızda da başarılı bir tablo görüyoruz" ifadelerini kullandı.

'YERLİ OTOMOBİL DEĞİL...'

‘Yerli otomobil’ çalışmalarına da değinen Bakan Özlü, "Aslında 'Yerli otomobil yapacağız’ ifadesi, kastımızı tam olarak ifade etmiyor. Bunun yerine, ‘yerli bir marka oluşturacağız’ demeyi daha doğru buluyoruz. Zira biz, sizlerin yaptığınız üretimi de zaten yerli üretim olarak değerlendiriyoruz. Ancak Türkiye’nin bu sektörde bir marka oluşturmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Bunun hem otomotiv üretimine hem de iç pazara çok önemli artıları olacaktır diye düşünüyoruz. Yerli bir marka oluşturarak, Türkiye’deki otomotiv sektörünü, bir üst aşamaya taşımak istiyoruz. Bunu başarabilirsek, ki başaracağız, bundan hep birlikte istifade edeceğiz. Ekonominin lokomotifi sanayidir, sanayinin lokomotifi de otomotiv sektörüdür. İnşaallah, sizlerle birlikte, otomotiv sektörünü, sanayimizi ve ülke ekonomisini güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

KAYNAK: İHA

HABERE YORUM KAT