1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Türkiye yolunu kendi çizmeli”
“Türkiye yolunu kendi çizmeli”

“Türkiye yolunu kendi çizmeli”

Türkiye’nin toplulukları birlikleri tercih etmek yerine kendisi teklif yapılabilir bir konumda olmak zorunda olduğunu ifade eden Sayın, “Geleceğimizi başkalarının evet ya da hayır oylarına göre değil kendimize göre şekillendirmek zorundayız” dedi.

A+A-

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici süreliğine dondurulmasını tavsiye eden ve hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıyı kabul etti. AP Genel Kurulunda salı günü görüşülen ve bugün oylanan tasarı 37'ye karşı 479 oyla kabul edildi. Oylamada, 107 üye çekimser görüş bildirdi. Tasarıda üyelik müzakerelerinin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve OHAL uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması isteniyor. Kararda, üyelik müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için OHAL uygulamasının kaldırılması gerektiği belirtilerek, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı. AP'nin üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi olmamakla birlikte, alınan karar AB Konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasi anlamda mesaj niteliği taşıyor.

yusuf-sayin-001.jpg

YENİ BİR DÜNYA KURULUR, TÜRKİYE’DE BU DÜNYADA YERİNİ ALIR

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sayın AP’nin bu kararını Yeni Haber’e değerlendirdi. Türkiye’ye AB’ye girmesine hayır diyen Avrupa’nın 15 Aralık 2004 tarihinde evet pankartlarıyla Türkiye’nin AB üyeliğine onay verdiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sayın, “AP,  OHAL kapsamandaki önlemler devreden çıkarsa bizde kendi durumumuzu gözden geçirebiliriz. İdam cezasını devreye sokmasının Türkiye’nin resmen katılım sürecinin askıya alınacağı ifade ediliyor.  Türkiye’nin AB’nin önemli bir ortağı olduğu onaylanıyor ama işbirliğinin iki taraflı olması gerektiği vurgulanıyor.  Nihai kararı AB Zirvesi veriyor. Aralık ayını beklememiz gerekiyor.  Bu durumu ise İsmet İnönü’nin ‘Yeni bir dünya kurulur, Türkiye’de bu dünyada yerini alır’ sözü en güzel şekilde açıklıyor” dedi. 

ap--(1).jpg

TÜRKİYE İLE AVRUPA İLİŞKİLERİNİN BİTMESİ İMKANSIZ

Türkiye ile AB müzakerelerinin bitebileceğini ama ilişkilerinin bitmesinin imkansız olduğunu ifade eden Yusuf Sayın, “Diplomatik, siyasi, kültürel, eğitim vs. konularda ilişkiler devam eder. Bugün özellikle küreselleşmenin yoğun olarak hissedildiği zamanlarda Türkiye ve Avrupa gibi birbirleriyle yaklaşık 6 asırdır ilişkisi olan iki ayrı biriminin ilişkilerinin kesilmesi düşünülemez.  Ancak belirli alanlarda yaptırımlar uygulanabilir. Erasmus programı gibi eğitim programlarının icra edilmesindeki aksamalarla karşılaşılabilir. AB, ürettiği arabaları, parfümleri, elbiselerini, nereye pazarlayacak. Zaten Avrupa ekonomisi ciddi zamanlardan geçiyor. Birde Türkiye ile böyle bir ilişki sorunu yaşarlarsa Avrupalılar yeni pazarlar bulması zor bir durum.  Türkiye, tarihsel, ekonomik bakımdan Avrupa’nın bir parçasıdır. Daha öncede yaşandığı gibi dönemsel gerginlikler olur. Yeni bir dünya kurulu ve Türkiye’de yerini alır” diye konuştu.

ap--(2).jpg

TÜRKİYE KENDİ YOLUNU ÇİZMELİDİR

Türkiye eğer AB’den bir kopuş yaşaması durumunda yeni sahalara açılma konusunda bir fırsatı da yakalayabileceğinin altını çizen Sayın, “Türkiye yeni alternatifler yerine yeni metodlar deneyebilir. Türkiye ne zamana kadar AB kapısında bekleyecektir. Türkiye ne zamana kadar geleceğini bir başka kapıda arayacaktır. Amerika ile ilişkiler çıkmaza girerse Rusya’ya mı gitmek zorundayız. Sürekli alternatifler aramaktansa kendisi bir alternatif olabilir. Artık birlikleri tercih etmek yerine kendisi tercih edilebilir bir konumda olmak zorundadır.  Türkiye’nin geleceğinin başka parlamentolarda alınamayacağını hatırlamamız gerekiyor. Bizim geçmişimiz kanımızla, gözyaşımızla kendi elimizdeyse geleceğimizde böyle olmalıdır.  Biz 10 asırlık tarihin her harfini kendimiz inşa ettiğimiz gibi yeniden geleceğimiz inşa edecek güce kudrete sahibiz. Bizim bu gücümüz ne AP’den ne de başka bir birlikten kaynaklanır. Biz Türkiye olarak memleketimizin insanlarına, düşünürlerine, önderlerine güvenmek zorundayız. Kendi geleceğimizi başkalarının evet ya da hayır oylarına göre değil kendi geleceğimize göre şekillendirmek zorundayız” ifadelerini kullandı. 
İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT